Vilsandi rahvuspargis asuva RMK teabepunkti Loona näitusemajas avatakse homme Vilsandi tuletorni 200. juubeli ja rahvusvahelise merenduse päeva tähistamiseks fotonäitus Eesti majakatest ja Läänemere elustikust.

  • Keskkonnaharidus
  • RMK
  • 11. september 2009
  • Kabli linnuvaatlustorn. Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Kaido Haageni fotonäitus räägib tuletornide tähtsusest rannakultuuris, nende seostest teiste tegevusaladega, ajalooliste tuletornide valgustamiseks kulunud metsadest jne. Samas saab lisateavet näitusel olevate tuletornide kui pärandkultuuriobjektide kohta ning sirvida teemakohast kirjandust.

„Eestil ja eestlastel on eriline suhe merega. Pealpool veepinda on meresõitjatele abiks tuletornid, mida sageli tuntakse ainult tule järgi. Mis toimub allpool veepinda, on teada vähestele. Näitus püüab edasi anda tuletornide kui ehitiste ilu ja veealuse maailma võlu“ ütleb näituse autor Kaido Haagen.

Suuremõõtmelistel fotodel on jäädvustatud 14 põneva ajalooga Eesti tuletorni. Näiteks läks juubelit tähistav Vilsandi tuletorn automaatika peale üle alles 1996. aastal. Seda on ka mitmes järgus kõrgemaks ehitatud. Tiibsaare tuletorn Harilaiu poolsaarel „tantsib vees“,  olles kord rohkem kord vähem viltu ning liikudes 70 aastaga ligikaudu 100 meetrit mere poole. Näha saab ka maailmas vanuselt 3ndat, Kõpu tuletorni. Ruhnu tuletorni projekteerijaks on aga Gustave Eiffel, kuulsa Eiffeli torni autor.

Näitus on avatud 11.-30. septembrini kõigil tööpäevadel kella 9-17. Suuremate kui 10-liikmeliste gruppide puhul on vajalik eelregistreerimine.

RMK on metsaseadusega moodustatud riigitulundusasutus, mille põhiülesanne on riigimetsa säästlik ja efektiivne majandamine. Lisaks loob RMK puhkevõimalusi Eesti riigimetsas ja kaitsealadel ning kujundab loodusteadlikkust. RMK majandab 38% Eesti metsadest.

Lisainformatsioon ja registreerimine: Kadri Kullapere, RMK loodushoiuosakonna teabespetsialist, 45 46 880, kadri.kullapere@rmk.ee