Viljandi Pärimusmuusika festivali põhiprogrammis on tänavu 74 kontserti. Kokku saab festivalil kuulda 28 Eesti ja 15 välismaist muusikakollektiivi. Lisaks loomulikult maakonnakontserdid, õpitoad, regilaulutuba ja Roheline lava. Esmakordselt peetakse festivalil Ööülikooli loengud ja koostöös PÖFFiga jõuab külalisteni spetsiaalne filmiprogramm. Festivali lõpuni kestab ka Eesti Pärimusmuusika keskuse toetusaktsioon Aita Aita.

Tänavune festival on pühendatud näppepillidele. „Teatavasti on kitarr Eestis praegu kõige populaarsem rahvapill. Peamiselt valdavad harrastuskitarristid aga ainult mõnda põhituuri. Meie eesmärk on tõsta kitarri ja üldse näppepillide populaarsust just meloodiapillina,“ rääkis festivali pealik Ando Kiviberg tänasel pressikontserdil. Võimalus ise pillimängu õppida on kõigil huvilistel juba päev enne festivali, 23. juulil, kui toimub 1,5 päevane kitarrikursus. „Soovime seeläbi anda näppepillide huvilistele aimu, kuidas kitarri kasutada. Kursuse viimane loeng toimub koos Ameerika guru Bruce Molskyga,“ rääkis Kiviberg.

Tarmo Noormaa
Festivali programmipealiku Tarmo Noormaa (pildil) tõi tänavust festivali programmi tutvustades esile Andaluusiast pärit flamencokitarristi Paco Serrano ja Ameerika mandrilt pärit virtuoosi - Bruce Molsky. Noormaa tõdes, et Soomes on näppepillide juurutamine rahvamuusikasse õnnestunud paremini kui meil Eestis. Festivalil esineb Soomest kollektiiv Helsinki Mandoliners. „Võimsa ja poweriga elamuse pakub kindlasti  Toy Vivo Iisraelist,“ rääkis Noormaa. „Ning loomulikult tuleks osa saada Venemaalt pärit balalaikavirtuoosi Alexey Zubkovi juhitavast  Trio Solnyshko kontserdist.“

Nii nagu alati, on ka sellel festivalil ansambleid, mis pole otseselt festivali teemaga seotud, kuid mida alati on rõõm näha ja kuulda. Nii astub festivalil üles Flook Inglismaalt, noored viiulimängijad Norrast, Ungari mustlaste ansambel Parno Grasz jt.  Eestlastest tõstis Noormaa uute tulijate poolelt esile ansambleid Gjangsta, Klapp ja Mälutagune. Samuti kontserti Pärimusmuusika Aida väikeses saalis, kus astuvad üles Tuule Kann ja Jaak Sooäär.

Ando Kiviberg
Ühtlasi kuulutas Ando Kiviberg (pildil) tänasel pressikontserdil välja pillide kogumise aktsiooni. Nimelt on Eesti Pärimusmuusika Keskuse all alustanud tegevust rahvaõpistu – August Pulsti õpistu. Õpistu eesmärk on pakkuda huvilistele võimalust omandada pillimänguoskust. „Pakume selleks välja õpetaja, laenutame pilli ja anname õpperuumi. Sellega seoses on meil aga üleskutse ja palve: kui kellelgi seisab kodus kasutult viiul, kannel, lõõtspill  ja kui selle pilli võiks anda õpistule kasutada, siis oleme selle üle väga rõõmsad!“ rääkis Kiviberg „lisaks pillidele kogume ka fotosid – ülesvõtteid, mis on seotud tähtpäevadega, kus toimub pillimäng.“

Kiviberg lisas, et nagu varem on ka tänavusel festivalil haridustemaatika tähtsal kohal ja soovitas jälgida festivali külalistel kontsertprogrammile ka kõik muud põnevat.  Eraldi tõi ta välja esmakordselt festivalil peetavad Ööülikooli loengud. Koostöös PÖFFiga jõuab festivalikülalisteni ka spetsiaalne filmiprogramm.

Võrreldes varasemate aastatega on terve rida uuendusi ka festivali korralduslikus pooles. Seoses Pärimusmuusika Aida valmimisega toimuvad esmakordselt kontserdid Pärimusmuusikakeskuse Aidas, mille akustika on kujundatud spetsiaalselt pärimusmuusika jaoks. Pärimusmuusika keskuse Aidas asub tänavu ka festivali staap. Roheline Lava on tänavu pubi „Tegelaste Tuba“ hoovis. Telklaager sarnaneb tänavu pisikese linnakuga, kus tänavate süsteem ja kuhu nö renditakse krunte.

Festivali lõpuni kestab annetuste kogumise kampaania Aita Aita.  Aktsiooniga alustati 2006 aastal. Tänaseks on ligi 2 aastaga kogutud 1,1 milj krooni, millest enamus on läinud Aida ehitusega seotud arvete tasumiseks. „Kui leidub inimesi, kes ei tea, mida oma säästudega teha, siis Pärimusmuusika aida toetamine on igati ühiskonda aitav tegevus. Kampaania lõpeb festivali viimase päeva südaööl,“ kutsus Kiviberg üles Aita toetama.

gjanksta
Rõhutamaks noorte pärimusmuusikute järelkasvu tähtsust astus pressikontserdil meeleoluka esinemisega üles noortest Viljandi Kultuuriakadeemia tudengitest koosnev näppepillide ansambel Gjangsta (pildil), kes tänavu rõõmustab oma entusiasmi ja säraga ka kõiki festivalikülalisi.