Eestimaa Roheliste liidri Züleyxa Izmailova sõnul on Euroopa Liit andnud endokriinhäirete vältimises tagasikäigu, sest teisipäeval otsustasid liikmesriikide esindajad Euroopa Komisjonis hääletada endokriinhäireid põhjustavate ainete tuvastamise selliste kriteeriumide poolt, mis põhimõtteliselt eiravad ettevaatuspõhimõtet.

"Tegu on kahetsusväärse sündmusega, sest kõnealused kriteeriumid sisuliselt eiravad ettevaatuspõhimõtet ja keelustatud on ainult need ained, mille osas on endokriinhäirete põhjustamine kindlalt tõestatud," ütles Izmailova.

"Senine kogemus keskkonnakeemia vallas näitab, et kindlate tõendite kogumise eelduseks on märkimisväärne keskkonnakahju. Sellise kahju ennetamist kõnealused kriteeriumid ei võimalda. Lisaks sellele võimaldavad kriteeriumid lubada kasutusse selliseid endokriinhäireid põhjustavaid aineid, mille puhul ongi toimemehhanism kavandatud sihtorganismide endokriintalitust häirivana," selgitas Izmailova.

Lisaks sellele võimaldavad kriteeriumid lubada kasutusse selliseid endokriinhäireid põhjustavaid aineid, mille puhul ongi toimemehhanism kavandatud sihtorganismide endokriintalitust häirivana. 

4. juulil 2017 astuti tõsine samm tagasi. Izmailova sõnul kulub Euroopa Liidus endokriinsüsteemi häiretega seonduvatele tervishoiukuludele aastas 163 miljardit eurot ning summad näitavad tõusutrendi. Maaeluministeeriumi Taimetervise osakond, mis sisuliselt tegeleb taimemürkidega ning on suure tõenäosusega taimemürke tootvate suurkorporatsioonide mõjusfääris, on juba pikemat aega olnud seisukohal, et ohtlike ainete määratlemiseks väljapakutud kriteeriumid ei eira ettevaatuspõhimõtet.

Maailma endokrinoloogia eksperdid, nende hulgas ka Euroopa Endokrinoloogia Selts ja Euroopa Laste Endokrinoloogia Selts on avaldanud oma seisukoha Euroopa Komisjonile saadetud ühiskirjas, milles väljendatakse tõsist muret komisjoni poolt sisesekretsioonisüsteeme kahjustavate kemikaalide (EDC) kriteeriumide kohta. Kirjas väidetakse, et antud kriteeriumidega pole võimalik tuvastada EDCsid, mis juba praegu inimeste tervist kahjustavad ning pole võimalik tagada tervise ja keskkonnakaitse kõrget taset.

"Endokriinsüsteemi häirivad kemikaalid on ühed reprodiktiivhäirete põhjustajad, seega on madala sündivuse- ja aina kahaneva rahvaarvuga riigil eriti oluline oma rahva tervise eest hoolitseda. Paraku Eesti vastutavad ametkonnad nii ei leia ja see on lausa kuritegelik" märkis Izmailova.


Mis on endokriin- ehk hormoonsüsteemi kahjustavad kemikaalid?

Endokriin- ehk hormoonsüsteemi kahjustavad kemikaalid (ingl. k. endocrine disrupting chemicals, EDC) on ained, mis häirivad hormoonsüsteemi funktsioone, käitudes nagu endogeensed hormoonid. Nad võivad põhjustada erinevaid terviseprobleeme ka muidu terves organismis, tema järglastel või (alam)populatsioonides.

EDCd häirivad keha hormoontasakaalu või algatavad ainevahetusprotsesse tavatul ajal elutsüklis. Üldjuhul avaldavad nad mõju väga madalate kontsentratsioonide puhul.

Mõjud sõltuvad suuresti organismi imendumise ajast. Eriti kahjulikud on kokkupuuted hormoonsüsteemi mõjutavate kemikaalidega raseduse kriitiliste faaside (loote areng) ajal, väikelastele, varases lapsepõlves ja puberteedi ajal. 

Kuidas inimesed EDCdega kokku puutuvad?

  • EDCd jõuavad meie organismi otse läbi väliskeskkonna (vesi, õhk, muld, tolm), aga ka toidu kaudu, kuhu mõningad EDCd kogunevad.
  • Veel üheks kokkupuuteallikaks on siseõhk ja selles leiduv tolm, mis võib sisaldada EDCsid, mis on eraldunud tarbetoodetest nagu näiteks toidupakendid, mööbel, elektroonikavahendid, kosmeetika ja teised igapäevatooted.
  • Lapsed võivad EDCdega kokku puutuda juba läbi platsenta ja emapiima. See on eriti murettekitav, kuna nende hormoonsüsteem ei ole veel täielikult välja kujunenud ja mõjud võivad olla pöördumatud ning ilmneda alles hilisemas elueas.

EDCsid seostatakse suure hulga negatiivsete tervisemõjudega, sealhulgas:

  • paljunemissüsteemi kahjustused, nagu näiteks sperma kvaliteedi langus ja tüdrukute enneaegne puberteet
  • aju arengu muutused, mis võivad põhjustada käitumuslikke ja tunnetuslikke häireid (nt. Alzheimeri ja Parkinsoni tõbi)
  • astma
  • diabeet
  • rasvumine
  • erinevat tüüpi vähkkasvajad, nagu näiteks rinna-, munandi- ja eesnäärmevähk.

Lugege lisa endokriinsüsteemi mõjutavatest ainetest kirjutavaid Bioneeri artikleid: