27.-28. aprillil Tartus, Karlova Gümnaasiumis, toimuval 8. Õpilaste Teadusliku Ühingu konverentsil autasustatakse 2012. aasta õpilaste teadustööde riikliku konkursi parimaid ning sõna saavad nii õpilasteadlased ise kui ka tegevteadlased. Konverentsi korraldab Eesti Teadusagentuur. Konverentsi rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning toetab Bayer OÜ.

  • Keskkonnaharidus
  • 24. aprill 2012
  • Ülemise pildi pildistas Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Õpilaste teadustööde riiklikule konkursile laekus sel aastal kokku 123 tööd. Noored uurisid ajalugu, eesti keelt, erinevaid loodusobjekte, aga ka näiteks süsiniknanotorusid, tehislihaseid ja skisofreeniaravi võimalusi.

Konkursi auhinnafond on tänavu 11 400 eurot, mis jaguneb 12 võidutöö autorite vahel. Premeeritakse ka esikoha saanud tööde juhendajaid. Lisaks rahalistele preemiatele antakse konkursil välja mitmeid eriauhindu, mis võimaldavad võitjatel osaleda oma uurimistööga rahvusvahelistel konkurssidel ja kohtuda teadushuviliste eakaaslastega üle maailma. Konkursikomisjon on välja valinud Eesti esindajad Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursile Bratislavas, noorte teadusmessile Intel ISEF USAs ja rahvusvahelisse loodusteaduste laagrisse Šveitsi Alpides.

Konkursi võitjaid autasustatakse ja 3 parimat tööd kantakse ette 27. aprillil toimuval ÕTÜ aastakonverentsi plenaarsessioonil. Lisaks saavad sõna mitmed tegevteadlased – käimasoleva Teadusaasta kõneisik Mart Noormaa, noor keskkonnateadlane Riina Klais Tartu Ülikoolist ja Ehti Järv Eesti Rahva Muuseumist.

Konverentsi õhtune programm toimub Eesti Rahva Muuseumis, kus tutvutakse ERMi värskeima näitusega „Ostupalavik“, mille lähtekohaks on meie viimase 20 aasta tarbimiskultuuri sotsioloogilised uuringud. Teaduslik sissejuhatus valminud näituse tagamaadesse toimub juba plenaarsessioonil, Noored saavad teada, kuidas toimub tänapäevaste teaduspõhiste näituste koostamine.

Teisel konverentsipäeval on kavas paralleelsessioonid , kus noored esitlevad oma uurimistöid. Sellele järgnevad retked Tartu teadusasutustesse, kus kohtutakse tegevteadlastega ja tutvutakse teadlaste tegemistega erinevates teadusvaldkondades.