Ökoloogilist jalajälge võib mõõta ka fotoaparaadiga


Aive Herja  Go Kojast vahendab Bioneerile loo  fotograaf Chris Jordani ökoloogilise jalajälje nägemusest.

Ameeriklane Chris Jordan mõõdab oma kaasmaalaste ökoloogilist jalajälge fotokaamera abil. Iga tema ülesvõte heidab karmilt tõepärase pildi Ameerika kultuuri "tõelisele suurusele".

Iga Chris Jordani pilt kujutab mingit hulka ühesuguseid esemeid: 15 miljonit lehte büroo paberit, mis kasutatakse Ameerikas ära 5 minuti jooksul; 106 000 plekkpurki, mille tühjendamiseks kulub ameeriklastel keskmiselt 30 sekundit jne.

Autor loodab, et tema realistlikud fotod igapäevaselt tarbitavate asjade kogustest räägivad enda eest rohkem kui statistikaaruanded. Numbrid on abstraktsed ja uinutavad, Chris Jordani fotod see-eest aga vägagi realistlikud ja jahmatamapanevad. Tohutult suured ja hämmastavalt detailiderohked plakatid on omakorda kokku pandud tuhandetest väiksematest fotodest. Kunstnik soovib oma töödega rõhutada indiviidi osatähtsust ühiskonnas, mida me nii sageli alahindame. “Indiviidi roll on kasvavalt suur -- rabav oma mõõtmetes ja mõttetühjuses,” sõnab Jordan.

Vaadake pilte ja mõtisklege selle üle, kui suured plakatid saaks Chris Jordan kokku panna, kui ta Eesti ühiskonna ökoloogilist jalajälge sel viisil mõõdaks.

Mõtlemapanevat kunstinäitust soovides:

www.chrisjordan.com/current_set2.php