Ingrid Vooglaiul on imeline mõte luua oma ökokogukond Haanjamaale. Siinkohal on välja toodud tema idee lühike versioon.

Lannu küla on jätkusuutlik kombinatsioon ökokülast ja traditsioonilisest Eesti hajakülast. Eelkõige on see koduks inimestele, kes siin elavad, samas ka koht, kust levivad laiali head ideed ja eeskujud.

Lannu küla koosneb iseseisvatest taludest. Küla seisab inimeste, talude, öko-pisiettevõtete endi algatustel, tegutsemisel ja koostööl ja ei sõltu katusorganisatsioonist ega mõne konkreetse isiku plaanide muutusest.

Külal ei ole juhti ega vaimset liidrit, võib moodustada küla nõukogu, kuhu kuuluvad kõigi talude esindajad. Talud asuvad väikeste lähigruppide kaupa hajusalt. Näiteks 2-5 talu kobaras, siis 300-600 m vahet ja järgmine kobar. Kommuun on võimalik oma kodu ehitamise ajaks ja alguses tõenäoliselt elavad kõik maatükil olemasolevas hoones. Pikas plaanis elab iga pere oma talus. Talu juures olev maa kuulub perele, katusorganisatsioon, kui selline tekib, ei oma juriidilist osalust maas.

Kuna küla on ennekõike püsivaks koduks, ei ole külas liikmelisust, liikmemaksu, lepinguid ega muud sarnast, mis võimaldaks kedagi välja visata. Külla elama asuda soovijad elavad siin kõigepealt külalisena mõne kuu, et olla kindel, et nad tõesti soovivad siin elada ja teiste külaelanikega sobivad.

Aiapidamine, majapidamine, ehitamine ja üldse kogu elu on külas võimalikult mahe. Mürke ei kasutata, suuri põlde ei peeta ja raskete masinatega ei sõideta.

Külas on kogukonna koduõpe. Oma kooli ega lasteaeda ei ole. Soovi korral on võimalik mujal koolis käia ja oma kooli rajamise mõttega kogukonna algeid on juba isegi  mitmeid.

Kõrgemaks eesmärgiks on küla kui jätkusuutliku ühiskonna mudel. See tähendab muuhulgas soodsa keskkonna loomist tugevate perede kasvamiseks ja lahenduste leidmist elamaks täiesti ilma prügi tekitamata nii, et kõik kasutatu viimseni jälle looduse osaks saab. Külas on kultuurimaja, kus saab korraldada nii külasiseselt kui laiemale üldsusele kursuseid, töötubasid, näituseid.

Igaüks, sõltumata vanusest, kel on midagi jagada, saab seal midagi korraldada. Viimasel ajal on kuulda jutte, nagu oleks perekond oma elu ära elanud ja üldse mitte jätkusuutlik. Lannu ei ole selline küla, kus sellest nägemusest lähtutakse. Lannus on tugev perekond ühiskonna alus ja perekonna tugevuse soodustamine üks keskseid teemasid.

Asukoht: eeldatavasti Haanja kandis.

Kontakt: ivooglaid@gmail.com