Täna algas neli päeva kestev hariduslik rollimäng ÜRO matke (Estonian Model United Nations 2022), kus noored Eestist, Lätist ja Leedust mängivad läbi ÜRO toimimise. 

ÜRO seisab silmitsi suurima väljakutsega oma ajaloos, märkis välisminister Eva-Maria Liimets ürituse avakõnes. Minister selgitas, et ÜRO Julgeolekunõukogu vastutus on tagada rahvusvaheline turvalisus ja rahu. “Venemaa vetoõiguse tõttu ei ole Julgeolekunõukogu suutnud täita oma peamist ülesannet. Seega tuleb selle töömeetodeid ÜRO Julgeolekunõukogu reformi käigus muuta,” sõnas Liimets. Minister rõhutas, et Eesti seisab selle eest, et organisatsioon püsiks nurgakivina multilateraalsele maailmale, kus kõikidel on sõnaõigus.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis toimuval ÜRO matkel esindab iga õpilane delegaadina üht riiki ning töötatakse komiteedes. Noored peavad leidma ühise keele väga aktuaalsetel teemadel - Poola-Valgevene piirikriis, toiduga kindlustatus ja naiste majanduslik võimestamine maailmas.

ÜRO on ainus koht, kus kõik maailma riigid kokku saavad ning just seetõttu on ÜRO-l oluline roll üleilmsete kriiside lahendamiseks, ütles oma sõnavõtus Mondo juhatuse liige Diana Tamm.

“Kui te järgneva nelja päeva jooksul komiteedes nende suurte ja oluliste teemadega tegelete, siis hoidke silme ees need inimesed, keda teie teod ja otsused mõjutavad,” pani Tamm noortele südamele.

Noored on ette valmistanud positsioonipaberid vastavalt riikidele, keda esindatakse. Reedel ja laupäeval toimuvad komiteedes diskussioonid ning pühapäeval loetakse ette deklaratsioonid. Lisaks tegutseb ka noortest koosnev meediatiim, kel on rollid erinevate meediaväljaannete esindajatena ning kes kajastavad komiteedes toimuvat.

“ÜRO simulatsioon on just see koht, kus noored saavad praktiliselt järele proovida, kuidas rahvusvahelised suhted toimivad. Tuleb olla kursis delegaadina esindatava riigi seisukohtadega ning põhjendada neid ka teistele, võttes samal ajal arvesse väga erinevaid aspekte riikide omavahelistes suhetes,” rääkis Mondo maailmahariduse ekspert Kärt Leppik.

ÜRO matkeid toimub üle maailma, Eestis korraldavad sündmust vabatahtlikud noored koos Mondoga. Mondo on aidanud Eestis ÜRO matkeid korraldada alates 2011. aastast.  Matkel osaleb tänavu 50 noort kahekümnest koolist Eestis, Lätist ja Leedust.

ÜRO matke toimumist kaasrahastavad Euroopa Komisjon ja Eesti Välisministeerium. Sisu eest vastutab Mondo ja see ei pruugi kajastada Euroopa Liidu ametlikke seisukohti.