ÜRO on kuulutanud 21. septembri ülemaailmseks rahu päevaks. Vägivald ja sõjalised konfliktid on tihti seotud ka loodusvarade arutu kasutamisega. Nõnda tekkinud ökosüsteemide ulatuslikku kahjustamist saab pidada kuriteoks rahu vastu. Euroopa kodanikualgatus „Lõpetame ökotsiidi Euroopas“ tähistab Eestis rahu päeva Tartu loodusmaja avamisel 21. septembril kell 11:00 - 16:00 aadressil Lille 10.

„On tore, et saame oma tegevused ühendada Tartu loodusmaja avatud uste päevaga, sest nii meie kampaania kui rahvusvaheline rahu päev on pühendatud lootusele, et meie tulevased põlved saavad elada jätkusuutlikus ja rahumeelses keskkonnas. Tartu Loodusmajal on nende väärtuste kasvatamisel kindlasti oluline roll,“ sõnas „Lõpetame ökotsiidi Euroopas“ kampaania Eesti eestvedaja Kadri Kalle.

Tartu Loodusmaja pakub linnarahvale ringkäike majas, pargis ja talveaias, toimuvad erinevad töötoad. Ülevaade kogu päevakavast.

Ökotsiidi kampaania pakub omalt poolt öko-etendust Loodusmaja pargis - noor improkomöödia grupp Improkraatia loob kohapeal publiku ettepanekute toel etenduse, mis on seekord temaatiliselt kuidagi seotud keskkonnaga. Pärast etendust tutvustab Improkraatia loovuse ja improvisatsiooni saladusi - kõik saavad osaleda.

Tartu loodusmaja on uueks koduks Tartu Keskkonnahariduse Keskusele, mis jagab teadmisi igas vanuses loodusehuvilistele. Ruumides tegutsevad keskkonnainfopunkt ja täiskasvanute koolituskeskus, samuti tänavu 60-aastaseks saav huvikool Tartu Loodusmaja. Hoonega moodustab ühtse õppekeskkonna suvel avatud park, kus on igal sammul looduslikku põnevust ja avastamisrõõmu.

“Lõpetame ökotsiidi Euroopas” kampaania tähistab ülemaailmset rahu päeva erinevates riikides üle Euroopas, kohalikud aktsioonid toimuvad Suurbritanniast Itaaliani. Lisaks kutsutakse inimesi üles oma toetust näitama ka sotsiaalmeedias.


Mis on ökotsiid?

Ökotsiid ehk keskkonnatapp on ulatuslik ökosüsteemide kahjustamine ja hävitamine.

Tihti on ökotsiid seotud suurettevõtete majanduslike kaalutlustega, kuna ettevõtte juhid saavad praegu kasumi nimel põhjustatava keskkonnakahju eest makstavad trahvid toote hinna sisse kirjutada, ilma et kellelgi tekiks isiklikku, kriminaalset vastutust. Nii kahjustatakse keskkonda pelgalt mugavusest seal, kus seda saaks hea tahtmise korral vältida kas teistsuguse logistika või innovaatiliste lahenduste kasutamisega.

Mis on “Lõpetame ökotsiidi Euroopas”?

“Lõpetame ökotsiidi Euroopas” on Euroopa kodanikualgatus, mille eesmärk on kriminaliseerida ökotsiid Euroopas, mis tähendab, et ökotsiid on Euroopas keelatud ja Euroopa Liidu kodanikel, ettevõtetel ja pankadel on keelatud osaleda ökotsiidis. Lisaks on ökotsiidis osalenud ettevõtetel keelatud turustada Euroopa Liidus oma kaupu, sest uute seaduste alusel oleks kuritegevusele kaasa aitamine ka nende kaupade ostmine või sellele õhutamine.