USA insenerid töötasid välja ainulaadse käsnataolise materjali, mis suudab loodussõbralikul ja säästlikul moel puhastada vett saasteainetest. Materjali saab seejärel üles sulatada ja taaskasutada. Väga poorse struktuuri, mittemärguva ning kergesti saasteaineid imava materjali tutvustamiseks valmistati sellest 3D-prinditud bikiinid.
- Majandus
- Tõlkis Marit Lass, Bioneer.ee vabatahtlik
- 26. oktoober 2015
- https://pixabay.com/photos/drop-of-water-drop-impact-ripples-578897/
California Ülikoolis välja töötatud materjal on valmistatud põhiliselt kuumutatud sahharoosist ning seda saab rakendada kemikaali- ja naftareostuse puhastamiseks või veest soola eemaldamiseks.
Disainifirma Eray Carbajo poolt loodud bikiinid ei pruugi olla eriti praktiline tarbekaup, sest on küsitav, mitu inimest ja kui kaua peab neid saastunud veekogu puhastamiseks kandma. Kuid need on heaks näiteks valdkondadevahelisest koostööst keskkonnaprobleemide lahendamiseks.
Disainitud bikiinide pindala on 250 cm2 ja paksus 2 mm ning need sisaldavad 54 grammi käsnataolist materjali, mille maksumus on umbes 15 senti grammi kohta. Saasteained püütakse materjali sisemistesse pooridesse, hoides neid bikiinikandja nahale sattumast. Enne jäätmekäitlust saab materjali taaskasutada kuni 20 korda.
3D-prinditud bikiinide materjal on võimas vahend vee ja saasteainete lahutamiseks, sest see imab kõike peale vee. Sõltuvalt saasteaine tihedusest võimaldab äärmiselt poorne struktuur materjalil sisse imada oma kaalust kuni 25 korda rohkem ainet. Vaid kõrgel temperatuuril (1000 °C) kuumutamine eraldab saasteained ning taastab materjali algupärase vedela oleku. Selle omaduse tõttu on võimalik materjali taaskasutada, sest vedelal kujul on materjal pärast saasteainete eemaldamist uuesti vormimiseks valmis.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta