Hotellide ja teiste majutusettevõtete potentsiaali säästva tarbimise ja keskkonnahoidliku käitumise eeskujuna on raske alahinnata. Loodussõbralik hotell näitab igapäevases praktikas ette, kuidas on võimalik säästa korraga nii keskkonda kui ka tervist.

Hotelle, kes on looduse poolt, ühendab nn roheline võti ehk rahvusvaheline Green Key juhtimissüsteem, millega on liitunud 57 riiki üle maailma. Eestist on tänaseks märgistuse saanud üle 20 majutusettevõtte. Esimese Eesti majutuskohana sai rohelise võtme Sokos Hotell Viru aastal 2002.

Keskkonnasõbraliku hotelli igapäevaseid tegutsemispõhimõtteid on võimalik rakendada ka tavaelus.

Eelista mahe- ja lähitoitu ning taimseid valikuid

Vali tooted, mis on valmistatud kohalikus piirkonnas – see aitab vähendada ökoloogilist jalajälge ja turgutab kohalikku majandust. Green Key hotell peab tagama, et võimalikult suur osa ostetud toiduainetest ja jookidest oleksid orgaanilised, öko- ja õiglase kaubanduse märgistusega. Arvestades, et taimetoidu ökoloogiline jalajälg on väiksem kui lihatoitudel, pakutakse restorani menüüs alati üht või mitut taimset alternatiivi.

Kasuta keskkonnasõbralikke tooteid

Green Key hotellid peavad tagama, et kõigill viimase 12 kuu jooksul soetatud igapäevaseks kasutamiseks ette nähtud puhastusvahenditel oleks ökomärgis. Programmiga liitunud peavad vältima vahendeid, mis on kantud Green Key musta nimekirja.

Tegutse energiasäästlikult

Kõige energiatõhusamad on LED-lambid. Vähemalt 75 protsenti elektrilampidest peavad rohelistes hotellides olema energiatõhusad (nt säästu- või LED-lambid). Energiat säästavad ka liikumisandurid ja sobilik ajastus ning öisel ajal mittevajalike tulede automaatne väljalülitamine.

Sorteeri ja suuna taaskasutusse

Green Key hotellid sorteerivad jäätmeid ja suunavad kõik sobiva taaskasutusse. Näiteks Sokose hotellide bio- ja muud jäätmed kogutakse eraldi konteineritesse ja nende veo ning ümbertöötlemisega tegeleb koostööpartnerist jäätmekäitlusfirma.

Säästa vett

Igas rohelise võtmekese hotellis on reegel, et vahetusse lähevad ainult need käterätid ja vannilinad, mille klient põrandale viskab. Kui rätikud ripuvad nagis, on see märk toateenindajale, et rätikut pole vaja pesta. Iga 10 kilogrammi rätikute pesemiseks kulub vähemalt 50 liitrit vett.

Liigu keskkonnasõbralikult

Loodussõbraliku hotelli vastuvõtus saab alati head nõu selle kohta, kuidas liigelda bussi, rongi, metroo või jalgrattaga. Selliseid vihjeid leiab võimalusel ka numbritubadest. Et vähendada õhusaastet ja turgutada töötajate tervist soodustavad rohelised hotellid tööle tulekuks ja lahkumiseks keskkonnasõbralike sõiduvahendite kasutamist (jalgrattad, ühistransport, elektrisõidukid, autode ühiskasutus jms). Töötajate rataste tarvis on rohelisel ettevõttel olemas turvaline rattaparkla.