108 aastat tagasi tehti Tartus loomakaitseajalugu. 4 aastat tagasi tabas Eestis võimas torm. 152 aastat tagasi tabas Californiat ülitugev maavärin. Nendest teemadest Bioneer täna räägibki.

Sündmused Eestis

9. jaanuaril 1901. aastal asutati Tartu Eesti Loomakaitse Ühing. Sündmus oli oluline, sest see andis loomade kaitsmisele suurema organiseeritud ulatuse.  Vanimaks loomakaitseseltsiks Eestis oli 1869. aastal asutatud Tallinna Loomakaitse Selts. 24. juulil 1929. aastal asutati Eesti Loomakaitse Liit, mis seadis loomade kaitse, idee levitamise ning loomakaitse põhimõtete arendamise oma peamisteks eesmärkideks.

9. jaanuari aastal 2005 möllas Eestis suur torm. Tuule kiiruseks mõõdeti 37m/s ning suuremaid üleujutusi esines Haapsalus ja Pärnus. Samale päevale anti ka nimi "Vesine pühapäev", sest registreeriti sinnani kõrgeim veeseis nii Tallinnas, Pärnus kui ka Helsingis. Pärnus tõusis vesi kohati 3m üle Kroonlinnanulli. Tormikahjusid hinnati hiljem ligi 700 miljonile kroonile.

Sündmused mujal maailmas

9. jaanuaril 1857. aastal tabas Californiat ülitugev 7,9 magnituudine maavärin. Rohkem tuntakse nimetatud maavärinat Fort Tejoni maavärina nime all. Maavärina tugevust võib võrrelda 1906. aasta San Francisco maavärinaga, mis purustas terve suure linna. Californias nii halvasti ei läinud, kuna suurem osa piirkonnast oli tollal asustamata. Teadaolevalt hukkus maavärinas vaid kaks inimest.