Bioneeris on mitmel korral räägitud naiste keskkonnahoidlikest ajaveetmise harrastustest. Otsustasime seekord luubi alla võtta meeste sarnased harrastused.
- Majandus
- Pildistas Katrin Jõgisaar, www.Bioneer.ee
- 12. jaanuar 2011
Fotojaht. Kaamera on tänapäeval juba pea kõigil olemas. Kui sinna lisada ka huvi looduse vastu, siis saabki kokku loodusfotograafia. Kaunite maastike ja miks mitte ka eluslooduse kaadrite jahtimine on igati tervitatav harrastus vabadeks hetkedeks. Algajal loodusfotograafil tasub enne fotojahile suundumist üle vaadata loodusfotograafia tavad ja eetikanormid.
Linnuretked. Kui töömured tekitavad tunde, et elu meenutab rattas jooksva orava tegemisi, siis tasub võtta kaasa binokkel või pikksilm ja seada sammud linnuvaatlusradadele. Suleliste elu jälgimine, uute liikide tundmaõppimine, looduse hääled ja paras annus liikumist annavad mõnusa enesetunde. Kevadhommikutel saab linnuretkesid teha ka ilma binokli ja pikksilmata, sest linnuvaatluste asemel saab teha linnulauluretkesid. Abi linnuretkede korraldamiseks saab erinevatelt piirkondlikelt linnuklubidelt ning eraldi linnu- ja loodusretkedele pühendunud turismiettevõttelt Estonian Nature Tours.
Loodusmatkad. Öko- ja loodusturism on Eestis järjest hoogu saamas ning loodushuvilistele matkalistele pakutakse erinevaid ajaveetmise võimalusi alates kanuu-, tõukekelgu- ja suusamatkadest kuni raba-, hobuse- ning rattamatkadeni välja. Ökoturismi kohta saate lugeda näiteks Eesti Ökoturismi Klastri veebilehelt. Eesti Ökoturismi Klaster koondab suurimaid ja aktiivsemaid ökoturismi ettevõtjaid Eestis.
Lumelinna arhitekt ja ehitaja. Kui lund on palju, siis saab vaba aega sisustada ka lumelinna ehitades. See on eriti kasulik ettevõtmine isadele, sest kui kaasata ka pere nooremad, on pere palju ühtsem. Lumelinna ehitamine on üks viisidest, kuidas muuta talvine tüütu lumerookimine positiivseks emotsiooniks. Mehed võivad ka peresid kaasates teha lumelinna ehitamise talguid, mis annaks kindlasti suurema ja uhkema tulemuse ning liidaks kogukonda.
Meeskooris laulmine. Esmapilgul ei tundu meeste ühislaulmine kuidagi keskkonnasõbralikuna, aga oma olemuselt ta seda siiski on. Kui võtta laulmist alternatiivina arvuti ja teleka taga istumisele ning ületöötamisele, siis on ta seda kindlasti. Lisaks lauluoskuse lihvimisele pakub meeste kooskäimine ka võimalust seltskondlikuks mõttevahetuseks ja ühisideedeks, sest eks laulukoor ole ka omamoodi sarnaseid ideid kandev üksus. Ärksama vaimuga meeste hulgas on ka keskkonnahoidlikel ja ühiskonnateadlikel ideedel suuremat minekut.
Saunamõnude nautimine. Vanade eestlaste tava nädalalõppudel saunas vihtlemas käia on tervitatav ka tänasel päeval. Saunamõnud võimaldavad aja maha võtta ja lõõgastuda. Ainult vägijookidega tasuks saunaõhtutel piiri pidada, sest hilisema pohmelli või tervisehädade ravimise korral pole sauna tervistavatest ja lõõgastavatest omadustest tolku.
Talgud meestele. Talgukorras looduse heaks rassimine võib olla vägagi mõnusaks aktiivpuhkuse vormiks meestele, kes igapäevaelus töötavad kontoris ja kellele maatööd maakodu puudumisel pole kättesaadavad. Aga kontoritöötajad pole talgute ainus sihtgrupp, sest osalema on oodatud kõik loodust hindavad meessoo esindajad. 2010. aastal oli Eestimaa Looduse Fondil meestele lausa eraldi vabatahtlike talgute sari, mida korraldati koostöös algatusega „Mehed liikuma“. Ka 2011. aastal tasub ELF-i talgutel kindlasti silma peal hoida. Lisaks ELF-ile on talgukorraldajaid teisigi: näiteks kõikvõimalikud kohalikud algatused heakorratöödeks, erinevad mõttekojad, ökoehituse talgud, RMK metsatalgud jms.
Tähtede uurimine. Taevalaotus on kättesaadav igas Eestimaa paigas, aga paremini saab tähtkujudel ja planeetidel silma peal hoida maapiirkondades, kus tänavavalgustust ei ole segamas. Pilk taevasse ja töömõtted ongi unustatud.
Ökoskautide vabatahtlikuks juhiks olemine. Vabatahtlik tegevus laste ja noorte heaks on vägagi mehelik ja inspireeriv ettevõtmine. Ökoskautlus on eelkõige maailmavaade, mis juhindub skautlikust kasvatussüsteemist ning keskkonnateadlikust elustiilist. Ökoskaut ei ole pelgalt loodusesõber, nagu teised skaudid, vaid ta püüab pidevalt loodust sügavamalt tundma õppida.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta