Reedel avas Teaduskeskus AHHAA uue koguperenäituse „Ahhaa, võidujooks kosmosesse!“, mille keskmes on võistlus selle üle, kes kiiremini ja kaugemale kosmosesse jõuab – iidsetest taevavaatlusinstrumentidest Marsi-kulguriteni välja.
- Bioneeri uudised
- 6. mai 2019
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
AHHAA juhatuse esimees Andres Juur rääkis, et lisaks kosmose vallutamise ajaloole saab näitusel näha ka olevikku ja tulevikku. „Kuigi suurem rõhk on kosmoseralli kuldajastul ehk Ameerika Ühendriikide ja Nõukogude Liidu aastakümnete tagusel mõõduvõtmisel, ei puudu näituselt ka ülevaade hiinlaste plaanidest uuesti Kuule lennata ega SpaceX’i tegemistest Marsi-lendude ette valmistamisel.“
Kuna 20. juulil täitub 50 aastat päevast, mil esimene inimene Kuul kõndis, on kosmoseteemaline näitus Juure meelest tore viis sellise pisut veidra juubeli tähistamiseks.
Uue näituse kõige erilisemad eksponaadid on kahtlemata sellised, mis on ka reaalselt kosmoses käinud. „AHHAAs saab näha ehtsat luuresatelliiti, erinevate riikide kosmoseskafandreid, ehtsat kosmosetoitu, mis on toodetud siinsamas Eestis, Põltsamaal ning palju muid kosmoseralliga seotud esemeid ja tööriistu,“ tutvustas Andres Juur. Ta lisas, et üht-teist saavad külastajad ka ise omal käel või simulaatoris järele proovida – näiteks skafandriga avakosmoses manööverdamist või tähtede järgi orienteerumist.
Juur märkis, et nutiajastu inimesele on suur osa näitusest ilmselt päris üllatav. „Võib lausa šokeerida, kuidas jõudsid inimesed kosmosesse ja Kuu peale ilma tänapäevases mõistes arvutite ja ekraanideta. Kosmos vallutati omal ajal primitiivsete, ent geniaalsete lahendustega,“ märkis ta.
Kosmoseteema jõuab ka AHHAA maja ette, kuhu on kerkinud kanderaketi Ariane 6 neljakordselt vähendatud mudel. „Ariane 6 on praegu veel arendusjärgus kanderakett, mille esimene start on plaanitud 2020. aastasse,“ selgitas Andres Juur. „AHHAAs ei ole mudeli eluea kohta küll veel täpseid plaane tehtud, ent võib arvata, et ka veel päris-Ariane stardi ajal saab maketti keskuse ees näha.“
Näitus „Ahhaa, võidujooks kosmosesse!“ jääb avatuks 3. novembrini. Näitus on pärit Argentiinast ning selle on tootnud Aurea Exhibitions, kellelt pärineb ka AHHAA üle-eelmine ja väga populaarseks osutunud ajutine näitus plastineeritud inimkehadest.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta