13. septembrist 24. septembrini kestval pärimusmuusika auhinna Etnokulp rahvahääletusel selguvad aasta säravaimad muusikud, kollektiivid ja lood.

  • Bioneeri uudised
  • 13. september 2023
  • Foto: Etnokulp 2022 osalejad / Ako Lehemets

Žüriile saadeti läbi kuulamiseks 30 albumit, 23 singlit ning Eesti Pärimusmuusika Keskuse erikulbi nominendiks esitati viis kandidaati, kes olid 1.08.2022–1.08.2023 jooksul artistide või sündmuste hulgas silma paistnud. Laureaadid kuulutatakse välja 6. oktoobril, festivalil Pärimusmuusika Lõikuspidu toimuval galal Etnokulp 2023, Viljandi Pärimusmuusika Aidas.

Välja antakse üheksa auhinda. Aasta artisti, aasta albumi ning aasta loo nominentide hääletusel osales laiapõhjaline eelžürii, kelle häälte kokku lugemisel selgusid vastavate kategooriate nominendid. Aasta eheda pärimusmuusika, aasta uusfolk artisti, aasta debüütalbumi ning aasta muusiku kategooriate nominendid valis välja aga väiksem, valdkonna spetsialistide žürii.

Esimese grupi eelžürii koosseisus oli 14 liiget: Krista Sildoja, Raivo Sildoja, Tanel Sakrits, Ants Johanson, Ivo Lille, Taavi Esperk, Ivo Heinloo, Siim Ammon, Kadi Katariina Priske, Janika Oras, Liina Jürgel, Maimu Jõgeda, Krista Taim ja Reigo Ahven. Žürii häälte kokku lugemisel selgunud nominendid lähevad avalikule rahvahääletusele.

Valdkonna spetsialistide žürii koosseisu kuulusid: Cätlin Mägi, Leanne Barbo, Lisete Velt, Juhan Uppin, Ando Kiviberg ja Jaan Jaago (asendusliikmena). Ka selle žürii töö käigus välja koorunud nominendid lähevad avalikule rahvahääletusele.

Eriauhindadena antakse välja R2 erikulp, mille valib Raadio 2 toimetus, ning Eesti Pärimusmuusika Keskuse erikulp. 

Žürii liikme ja Eesti Pärimusmuusika Keskuse nõukogu esimehe Ando Kivibergi sõnul on pärimusmuusika plaadisaak aasta-aastalt üha rikkalikum, mis kinnitab, et žanri elujõud on vägev ning tema mõju Eesti ühiskonnas üha tugevam. “Tõeliselt suurt rõõmu valmistab noorte tegijate rohkus ning tänavu tundus olevat eriti suurel hulgal just debüütalbumeid. Eriliselt tähelepanuväärne on tänavu, et ilmunud on hulgaliselt väga põnevaid ja hea tasemega kandle-albumeid. Võimalik, et oleme tunnistajaks selle imekauni kõlaga pilli renessanssi algusele Eestimaal,” arutles Kiviberg.

Žürii koosoleku juhataja Jaan Jaago kinnitas samuti debütantide osakaalu. “Oli suurepärane kuulata tervet plejaadi uue generatsiooni pärimusmuusikuid, kes hoolimata alles oma karjääri alguses olemisest on musitseerimises saavutanud juba väga hea taseme ning leidnud neile isikupärase stiili. Väga põnev saab olema jälgida, kuhu nende noorte muusikalised rännakud neid ja meie pärimusmuusikat tulevikus edasi kannavad”, täiendas Jaago. 

Eelmisel aastal hääletati pärimusmuusika auhinna laureaatideks Puuluup, Mari Kalkun, Lüü-Türr ja Leik. R2 erikulbi pälvis Oopus ning Eesti Pärimusmuusika Keskuse erikulbi Ingrid Rüütel.

Eesti Pärimusmuusika Keskus annab sel aastal auhinda Etnokulp välja 15. korda. Auhinnagalade arv on aga ühe võrra väiksem, kuna 2021. aastal anti Pärimusmuusika Lõikuspeo kontserdil “Suu laulab, süda rõõmustab” eriolukorrast tingituna välja vaid aasta albumi auhind. Etnokulbi traditsioon sai alguse 2009. aastal ning auhinna eesmärk on pärimusmuusika mitmekesisust esile tõsta ning selles valdkonnas tegutsejaid tunnustada.

Hääletuskeskkond asub Eesti Pärimusmuusika Keskuse kodulehel: www.folk.ee/etnokulp-2023