Novembrikuus juhib Eesti Loomakaitse Selts (ELS)  tarbijate tähelepanu munakanade pidamisviisidele, korraldades kampaania „Milliseid mune ostad sina?“.

Kampaania kaudu soovime tutvustada tarbijatele munakanade erinevaid pidamisviise, tõsta tarbija teadlikkust munade ostmisel ning juhtida tähelepanu nende ostuvaliku seotusele loomade heaoluga. Kampaania tutvustab munade pakenditel olevate munade tootmisviisi märgistust ning toob välja loomasõbraliku tarbimise soovitused rõhutades vabalt peetavate kanade heaolu ning võimalust loomuomaselt käituda.

Soovitame kõigil tarbijatel jälgida pakendil olevat märgistust, et teada saada, millisest tootmisviisist munad pärinevad.

Munade tootmisviisid on järgmised:

0 - tunnustatud mahemunad
1 - vabalt peetavate kanade munad
2 - õrrekanade munad
3 - puuris peetavate kanade munad

Loomasõbralik tarbija eelistab numbriga 0 või 1 tähistatud tootmisviisil peetud kanade mune.

Vabapidamise tingimused pakuvad kanadele rohkem loomulikumat elukeskkonda ning neil on võimalus käituda vastavalt oma instinktidele. Mahetalupidamises peetavad kanad ning vabalt peetavad kanad saavad välitingimustes ringi jalutada. Lisaks õues viibimise võimalusele on neile tagatud rohkem ruumi ning võimalus muneda pesasse, olla õrtel, siblida ning mahetootmises ka liivavanne võtta.

Lindude heaolu on puuris peetavate kanadega võrreldes rohkem tagatud ka õrrekanadel. Lindlas peetavatel kanadel on võimalus muneda pesasse ning olla õrtel. Samuti on neile tagatud allapanuga ala, kus nad saavad siblida. Paraku puudub neil aga võimalus viibida õues jalutusalal. Siiski on osa lindude loomuomasid vajadusi rahuldatud.

Puuris peetavate kanade pidamine on intensiivne tootmine, mis tähendab mitme kana (tavaliselt 4-5) pidamist ühes puuris, kus ühele kanale on liikumisruumi vähem kui A4 lehekülje suurune ala. Puurides puuduvad pesakastid, õrred ja allapanu, mistõttu ei saa kanad loomuomaselt käituda, sh siblida ja toitu otsida, õrrel istuda, tiibu lehvitada ega end liivas puhastada.

Alates 2012. aastast ei ole Euroopa Liidus lubatud selliseid täiustamata puure või nn patareipuure kasutada. Täiustatud puurid ei taga aga samuti kanade heaolu ega loomuomaste vajaduste rahuldamist. Alates järgmisest aastast peavad puurides olema pesad, õrred ning allapanuga ala siblimiseks. Kuid uutes puurides on kanal vaid postkaardi suurune lisapind, mis jääb siiski alla A4 lehekülje suuruse pinna.

Mahepõllumajanduslikul loomapidamisel arvestatakse loomade heaolu ja bioloogiliste vajadustega, mis on seega kõige sobilikum ehk loomasõbralikum kanade pidamise viis.

Kampaania käigus jagatakse voldikuid „Milliseid mune ostad sina?“, kus on lühidalt tutvustatud kanade pidamisviise ning nende heaolu ning munadel ja munade pakenditel olevat munade tootmisviisi märgistust. Täpsemalt on selgitatud, miks peaks loomasõbralik tarbija eelistama vabalt peetud kanade munasid või mahemunasid.