Eve Hele Sits: "Loodus aitab avada lapse potentsiaali"
- Keskkonnaharidus
- Lastekirjanik Eve Hele Sits
- 18. mai 2012
Meie algõpetuse esiisal Johannes Käisil oli teadmiste jagamiseks kolm printsiipi, mis lähtusid lapse kodukohast, elulähedusest ja lapsest enesest, kirjutas Bioneerile lastekirjanik Eve Hele Sits.
Käis oli seda meelt, et algõpetus peab aitama kujundada ja arendada lapse individuaalseid andeid ning toetama lapse arenemist just temale sobilikul suunal, kiirusel ja viisil. Selle saavutamiseks oli Käisi meelest parimaks abiliseks just loodus – läbi loodusliku mitmekesisuse ning sellele toetudes lõimis ta õppetegevusi üksteisega nõnda, et laps sai protsessis olla avastaja ja leiutaja – väike loominguline teadlane, kes sai esitada küsimused ja samas otsida neile ka ise vastuseid ning muuta kogu see protsess üheks põnevaks avastusretkeks.
Jah, ka Johannes Käisi jaoks tähendas õppimine põnevat reisi läbi looduskeskkonna. See retk ei olnud üksnes jagamaks faktiteadmisi ja loomaks arusaamist erinevatest seaduspärasustest, vaid tänu õpetaja enese innule ja loodusearmastusele avardas käisilik õppevorm ka laste tundemaailma. Kui lisada lihtsale õuesõppele veel ka loominguline mõõde lastes kujutlusvõimel lennata ning loovusel intuitiivselt vastuseid otsida, siis sünnib sellest alati midagi põnevat.
Põnevus, uudishimu, ind ongi ju need, mis on läbi aegade meelitanud meile praeguseks tuntud kuulsaid teadlasi, maadeavastajaid ja mitmeid silmapaistvaid teerajajaid nende suurtele loomis- ja avastamistegudele.
Selleks, et saada geeniuseks, peab loobuma piiridest, mõtlema laiemalt, unustama loogika ning sukelduma loodusesse, sest looduses on olemas kõik see, mida inimene kunagi on avastanud, leiutanud või loonud. Need teadmised on briljantselt kristalliseerunud looduse täiuslikku vormi ning üksnes julge otsija leiab nad sealt üles ja oskab neid kasutada nõnda, et luua taaskord inimeste maailma jaoks midagi, mis meile tundub lausa erakordne.
Väärtustan Käisi vaateid, sest olen sellelaadses keskkonnas ise üles kasvanud – looduskeskkonnas ise küsides ja vastates, otsides ja avastades – ning seepärast mõistan Johannes Käisi tõekspidamisi ja taotlusi. Loodusega koos kasvamine annab lapsepõlvele erilise kvaliteedi. Oleme õnnelikud inimesed, sest Eestimaal pole paika, kus loodus oleks lõpuni hääbunud või rikutud – ükskõik, kus me elame või oleme, kõikjal võime leida paiga, et looduse juurde minna, teda kuulata ning temaga kõneleda.
Arvan, et käes on aeg tuua Käisi õpetused veelgi enam esile. Selleks on vaja aga täiskasvanu/õpetaja suhtumist loodusesse ehk eeskuju – looduse mõistmist, ehedat tunnetamist ja väärtustamist. On vaja ka loovat lähenemist ja inimlikku tunnetust, et teha seda just õigel moel ning laste jaoks kaasahaaravalt.
Väga tähtis on lasta lapsel avastada ning temalt küsides lasta kindlasti tal enesel vastused leida. Need vastused ei pruugi olla alati sellised nagu meie täiskasvanutena võib-olla ootame, kuid tegelikult ei peagi need seda olema. Oluline on luua lastele põnevaid momente ja esitada kaasahaaravaid küsimusi.
Asjalikud ja keerukad küsimused tekitavad lastes motivatsiooni neile vastuseid otsida ja indu ning visadust need vastused lõpuks ka üles leida. Läbi looduse õpetamine ei saa olla ühekordne õpetuse jagamise viis vaid pigem laiemapõhjalisem. Seda saab tõepäraselt lasteni kanda vaid see, kes ka ise looduses end hästi tunneb. Selline loodusega ühes rütmis avastamine, otsimine ja leidmine tekitab peres (olgu see siis klass, rühm või perekond) erilise üheshingamise, ühel suunal liikumise. See kingib erilist rõõmu avastuste tegemisest ning õppimisest saab väikeste ja suurte ühistöö, teadus – lõbus, huvitav ja põnev koostegutsemine.
Selline teadus pole sugugi teadus vaid väikeste jaoks, vaid ka suurtele, kes selles protsessis tihtipeale vaid juhtide või suunajate rolli saavad täita, et anda laste uudishimule, huvile, loovusele ja tundmustele vaba voli. Suurtel on siinkohal võimalus olla tunnistajaks erilistele leidudele, tunda naudingut väikeste avastajate ääretust fantaasiast ja tunnetusest, mis järk-järgult aina paisub, tugevneb ning kirgastub.
Loodus on muusa, kes aitab avardada meis erilised anded ning tuua esile just meile igaühele omased vaimuanded. Mida varem sellega algust teha, seda säravamad on tulemused. Loodus aitab avada inimeses peituva potentsiaali.
Bioneer.ee artiklite avaldamise reeglid on muutunud!
Palume kindlasti meie artiklite kajastamine teistes meediaväljaannetes toimetajaga kokku leppida. Kajastamise osas kirjutage katrin@bioneer.ee.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta