Amaranti on Kesk- ja Lõuna-Ameerikas kasvatatud juba aastatuhandeid, see oli inkade ja asteekide igapäevane leivavili, uuesti avastati amarant alles hiljuti. Tänapäeval kasvab amarant peamiselt Ameerika Ühendriikides, Mehhikos, Peruus ja Nepaalis. Amaranti on palju sorte ning ühte neist kasvatatakse dekoratiivtaimena ka Eestis

Amaranti ehk rebasheina peetakse teraviljaks, kuid tegelikult on see rohttaim ja toiduks kasutame selle seemneid

Amaranti on Kesk- ja Lõuna-Ameerikas kasvatatud juba aastatuhandeid, see oli inkade ja asteekide igapäevane leivavili, uuesti avastati amarant alles hiljuti. Tänapäeval kasvab amarant peamiselt Ameerika Ühendriikides, Mehhikos, Peruus ja Nepaalis. Amaranti on palju sorte ning ühte neist kasvatatakse dekoratiivtaimena ka Eestis.

Amaranti hinnatakse eelkõige selle toitainerohkuse poolest. Amarant sisaldab rohkesti proteiini ja kiudaineid, palju kaltsiumi, magneesiumi ja rauda. Samuti sisaldab see palju asendamatut aminohapet lüsiini, mida inimkeha ise ei tooda ja mis aitab kehal kaltsiumi omastada. Teraviljades lüsiini ei ole või on väga vähe. Amarant on gluteenivaba ehk sobib ka teraviljatalumatuse korral.

Amarandipuder meenutab maitselt hirsiputru ning näeb välja nagu kalamari. Amarandi seemneid tasub enne keetmist leotada, võimalusel öö otsa. Kui nii kaua ei ole aega, tasub seemned lihtsalt veega läbi pesta. Leotamine aitab neutraliseerida fütohapet, mis takistab seedimist ja organismil ainete omastamist. Fütohapet leidub seemnetes, kaunviljades ja teraviljade kestades.

Kuidas amaranti kasutada?

  • Amaranti on saadaval seemnete, jahu ja helvestena. Seemnetest valmib hea puder, jahu sobib küpsetistesse ja helbed samuti pudru keetmiseks.

  • Amarandiputru on lihtne keeta, kuid see keeb üsna kaua – 25 minutit, tulemus saab aga maitsev ja kreemjas. Pudru keetmiseks on vedeliku ja amarandi vahekord ühe osa amarandi kohta kolm osa vedelikku. Putru võib keeta nii vee kui piimaga, ka taimsete piimadega, nt riisipiimaga, mandlipiimaga, kookospiimaga jne. Kõige lihtsam on süüa amarandiputru moosiga, kuid pudru sisse sobib lisada ka kuivatatud või värskeid puuvilju ja marju, vürtse, mett, seemneid ja pähkleid. Süües võib pudrule peale valada ka piima.

  • Õhitud kujul saab amarandist vahva lisandi näiteks müslisegule või jogurtile.

  • Amaranti sobib lisada ka suppidele, mille see muudab paksemaks ja hautistesse.

 Kreemjas amarandipuder

Kahele

1 klaas amaranti

2 klaasi piima

veidi kaneeli ja kardemoni

2 tl suhkrut, mett või agaavisiirupit

peotäis kuivatatud puuvilju või marju, pähkleid või seemneid

Pane amarant koos piimaga keema, lase keema ja alanda kuumust. Keeda madalal kuumusel 25 minutit, aeg-ajalt segades. Lõpus hakkab puder mulksuma. Lisa vürtsid ja muud lisandid.

Õhitud amarant

Kuumuta paksu põhjaga pann.

Vala pannile 1 spl amarandiseemneid. Raputa seemned pannil laiali ja pane pannile kaas peale.

Amarant hakkab kohe õhkima ja teeb seda 10-15 sekundit.

Vala õhitud amarant kohe pannilt ära, et see ei läheks kõrbema.

Lase amarandil jahtuda ja söö jogurti, piima, puuviljade, marjade, seemnete või pähklitega. Võid seda lisada ka omatehtud müslisegule või valmistada sellest müslibatoone.

http://www.biomarket.ee/