Californias tutvustasid teadlased värske toidu säilitajat, mis peatab puu- ja köögiviljade ning liha enneaegsele vananemise. Tänu kemikaalivaba aktiveeritud hapniku (osooni) järjepidevalt ajastatud vabastamisele külmikusse, suudab BerryBreeze tappa hallitust, pärmseeni ja seeni, mis põhjustavad toidu riknemist, mis omakorda tähendab vähem jäätmeid.

  • Tarbimine ja tervis
  • 3. aprill 2015
  • https://pixabay.com/photos/pumpkin-vegetables-autumn-basket-1768857/

Värske Säästva Eesti Instituudi uuringu järgi raiskavad eestlased aastas 63 miljoni euro väärtuses toitu. Keskmiselt viskab üks Eesti leibkond aastas prügikasti 120 euro väärtuses toitu, lastega leibkonna puhul raisatakse aga aastas koguni 200 euro väärtuses toitu1.

BerryBreeze’i tehnoloogia võitleb probleemiga juba rohujuure tasandil, mitte ainult hoides toidu külmikus kauem värske vaid kahandades ka märkimisväärselt vajadust plastpakendite järele.

Toidujäätmete, seal hulgas toidu raiskamise ehk toidukao teema on maailmas muutumas järjest aktuaalsemaks. Ligikaudu kolmandik kogu maailmas toodetud toidust raisatakse või jääb kasutamata. Toidujäätmete tõttu raisatakse tohutult ka muid ressursse – maad, vett, energiat ja tööjõudu. Lisaks tekitab toidu tootmine tõsise keskkonnakoormuse, sest saagikuste tõstmiseks kasutatakse väetisi ja erinevaid kemikaale1.

BerryBreeze’i on lihtne kasutada. Erinevalt teistest samalaadsetest toodetest ei vaja BerryBreeze kemikaale, filtreid ega absorptsioonipakke. Lihtsalt paigalda värsked patareid ning aseta BerryBreeze oma külmiku ülemisele riiulile.

BerryBreeze’i ametliku maaletooja Henreco OÜ juhatuse liikme Gert Katsi sõnul on tegemist kasuliku tootega. „Enne kui julgesime hakata BerryBreeze’i tarnima, otsustasime selle ise järgi proovida- lihtsalt veendumaks, et see tõesti ka töötab. Ja see töötab. Isegi salatilehed, mis tavaliselt närbuvad kiiresti, püsivad värskena oluliselt kauem ning külmik on täiesti lõhnavaba. Meie kahe lapsega pere tarbimise juures arvestasime, et BerryBreeze tasub end ära juba poole aastaga ja edasi on juba puhas rahasääst, kuna äravisatava toidu hulk on vähenenud märkimisväärselt.“

BerryBreeze’i patenteeritud taimeriga aktiveeritud hapniku vabastamine tapab bakterid ning hallituse, kõrvaldab saasteained ning hoiab toidu 2-3 korda kauem värskena.

BerryBreeze on saadaval veebipoes www.freshenator.com. BerryBreeze’iga on ka tutvumiseks välja pandud TehnikaStuudio kaupluses Tallinnas (Tehnika 2/Toompuiestee 31).

Toidujäätmetest on saanud üleilmne epideemia

Kas teadsid, et äravisatud toit on suurim metaani tekitaja? Kui sa ei kasuta ära toitu, mille oled ostnud, pead sõitma jälle poodi, et seda asendada. Raisatud toit, äravisatud pakendid, sõitmiseks kulutatud kütus- see kõik mõjutab meie elukeskkonda.

  •  44% ehk pea pooltel juhtudel visatakse toit kodumajapidamises ära riknemise tõttu 1.

  • Eestis tekitavad leibkonnad keskmiselt 130,4 kg toidujäätmeid aastas (2,5 kg nädalas), millest moodustas ühel või teisel põhjusel raisatud toit 36%1.

  • Eestlased viskavad aastas ära umbes 63 miljoni euro väärtuses toitu1.


1 Moora, H., Urbel-Piirsalu, E., Õunapuu, K., "Toidujäätmete ja toidukao teke Eesti kodumajapidamistes ja toitlustusasutustes", SEI Tallinn, 2014. Tellija: Keskkonnaministeerium