Tuntud budistid esitasid seoses novembris toimuva Pariisi kliimamuutuseteemalise konverentsiga palve riigijuhtidele, et nad jõuaksid seal omavahel kokkuleppele.

15 allkirjastajat, kelle hulgas oli ka dalai-laama, ärgitavad poliitikuid täielikult fossiilsetest kütustest loobuma.

Nad rõhutavad, et globaalse kliimasoojenemise laeks võib tulevikus olla vaid 1,5 kraadi Celsiuse järgi.

Vaatlejad teatavad, et tegemist on esimese korraga, mil nii palju tuntud budiste on koos mingi ühe konkreetse globaalselt olulise teema suhtes sõna võtnud.

Maailma rohkem kui miljardi budisti vaimsed juhid ütlevad oma avalduses, et selle „keskkonnakriisi“ põhjustajateks on fossiilsete kütuste kasutamine, jätkusuutmatud tarbimistavad, vähene teadlikkus ning muretus seoses oma tegude tagajärgedega.

Budistlikud juhid paluvad läbirääkijatel lähtuda „mõistmisest ja kaastundest“ jõudmaks Pariisi kliimamuutuseteemalisel konverentsil kokkuleppele.

„Me asume otsustaval teelahkmel, kus on kaalul nii meie endi kui ka teiste liikide ellujäämine,“ öeldakse avalduses, millega rõhutatakse, et maailm peaks asuma kasutama 100-protsendiliselt taastuvat ning puhast energiat.

Nende üleskutse on, et Pariisis jõutaks kokkuleppele seoses maksimaalse lubatava 1,5-kraadise temperatuuri tõusuga võrreldes tööstusajastu eelsete näitajatega.

Selline üleskutse julgustab ka paljusid väikseid saareriike, kes taotlevad just sama tulemust, kuna igasugune suurem lubatud kliimamuutus muudaks nende kodusaared tõusva meretaseme tõttu elamiskõlbmatuks.

„Argielu võib panna meid unustama, et oleme iga oma hingetõmbe, joodava vee ja söödava toidu kaudu ümbritseva looduskeskkonnaga seotud,“ ütles laama Lobzang, International Buddhist Confederation’i, rahvusvahelise budiste ühendava organisatsiooni peasekretär.

„Inimkond peab tegelema selle kriisi põhjustega, milleks on ahnus, mõtlematus ja hoolimatus tegude tagajärgede suhtes.“

Budistide üleskutsele on peagi järgnemas sarnased muret keskkonna pärast tundvad avaldused ka katoliiklaste ja muhameedlaste juhtide poolt ning budistid on öelnud, et toetavad ja tervitavad neid deklaratsioone.