MTÜ Mondo vahendusel on viimase nelja kuu jooksul saanud koroonaviiruse vastases võitluses tuge kuue erineva riigi kogukonnad. Rahaliselt on panustanud nii eraannetajad kui Eesti Välisministeerium arengukoostöö ja humanitaarabi vahenditest.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 10. juuli 2020
- Foto: Mondo abisaadetised Ugandas/Mondo
MTÜ Mondo on läbi aastate pakkunud arengukoostööd ja humanitaarabi maailma kõige vaesemates kogukondades. Koroonakriisi puhkedes peatati paljud tegevused ning partnerite juures olnud ekspertidest vabatahtlikud suunati tagasi koduriikidesse Euroopas.
Mondo püsis eriolukorra ajal oma partneritega tihedas kontaktis - analüüsiti koheseid vajadusi ja tehti plaane olukorraks, kui kriis jätkub pikemalt. Alates aprillist ongi Mondo toetanud ligi 8000 euroga COVID-19 vastast ennetus- ja tõkestustööd kuues erinevas partnerriigis – Ugandas, Keenias, Ghanas, Gruusias, Birmas ja Afganistanis. Uusi toetusi planeeritakse ka selle aasta sügisperioodi nii koolidele Ukrainas kui sisepõgenike laagrisse Afganistanis.
“Oleme väga tänulikud Välisministeeriumile ja Eesti eraannetajatele, kelle abil toetuste planeerimine ja elluviimine nii kiiresti teoks sai,” ütles Mondo juhatuse liige Riina Kuusik-Rajasaar. “Mitmetes riikides, näiteks Ugandas, kus koolid on suletud juba üle kolme kuu, tähendab see lastele ka koolitoidust ehk päeva ainsast soojast toidukorrast ilmajäämist. Eestlaste annetuste abil jagati kolmesajale Kikooba õpilasele toidupakke, mis aitavad nende peredel seda rasket aega üle elada. Tänu Välisministeeriumi paindlikkusele saime Afganistani tervishoiu projekti raames suunata vahendeid Kabulis karantiini tõttu isolatsiooni jäänud erivajadustega inimeste abistamiseks”, lisas ta.
Kampala äärelinnas rajas Mondo Uganda partner mitmetesse avalikesse kohtadesse kätepesukohti, erivajadustega naiste õmblustöökojale jagati deso-vahendeid ja nõuandeid, kuidas oma kliente turvaliselt vastu võtta. Keenias, Shianda külas õmblesid kohalikud naised ise maske ja jagasid neid naistegruppidele, mootorratta-taksodele ja kohalikes kliinikutes. Kätepesu võimalused rajati nii Namlani õpilaskodusse Birmas kui avalikesse kohtadesse Kongo külas Ghanas. Kõikides kogukondades jagati teavitusplakateid viiruse ennetamiseks. Mondo kauaaegsed partnerid Afganistanis viisid Nangarhari provintsis asuvas tüdrukutekoolis ja õpilaste kodudes läbi desinfitseerimise. Kabulis karantiini tõttu isolatsiooni jäänud erivajadustega pered said toidupakke, maske ja desovahendeid.
Mondo jätkab tööd oma partnerriikides, et aidata kohalikul elanikkonnal viirust ennetada ja tulla paremini toime tervisekriisides. Sügisel jätkub koostöö Tallinna Tervishoiu Kõrgkooliga, et tõsta Afganistani ämmaemandate pädevusi kogukonna terviseedendajatena, kes saavad rajataval nõuandeliinil anda tervisealaseid konsultatsioone. Mondo tõstab terviseteadlikkust ka Ida-Ukraina koolides soetades piirkonna koolidele deso-aparaate kätepesuks, mis suurendab võimalusi viiruste ennetamiseks ja tõkestamiseks.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta