Sel nädalal tähistatakse Eestis jäätmetekke vähendamise nädalat, mille eesmärgiks on pöörata inimeste tähelepanu prügi tekkimisele ja selle taaskasutamise küsimustele. Kui seni oli Eestis prügikäitlus veel lapsekingades ning taaskasutusse suunati vaid väike osa kodus tekkivatest jäätmetest, siis juba järgmisel aastal toimub Eesti jäätmekäitluses suur põhimõtteline muutus.
- Majandus
- Marina Bachmann
- 23. november 2012
Järgmise aasta suvel valmib Tallinna külje all Eesti Energia Iru elektrijaama kõrvale Baltimaade esimene jäätmeenergiaplokk, mis võtab suurema osa kodudes tekkivast prügist kasutusse elektri ja soojuse tootmiseks.
Kui täna jääb Eestis sorteerimisest üle ja ladestatakse prügilatesse ca 300 000 tonni segaolmejäätmeid aastas, siis jäätmeploki valmimisel hakatakse igal aastal energia tootmiseks taaskasutama 220 000 tonni prügi. See tähendab, et prügilatesse rändavate jäätmete hulk langeb Eestis ca 70%.
Iru jäätmeplokil on juba sõlmitud lepingud nii prügivedajate kui ka kohalike omavalitsustega ning tänaseks sõlmitud lepingutega on jaamal vajaminev prügi esimesteks tööaastateks tagatud.
Hea uudis on ka see, et selline keskkonnahoidlik jäätmekäitlusviis annab võimaluse toota Tallinna ja Maardu elanikele soojust praegusest stabiilsema ja soodsama hinnaga ning jäätmeploki elektritoodang hakkab moodustama 1–2 % Eesti elektritarbimisest.
Prügis on sama palju energiat kui põlevkivis
On patt matta jäätmed prügilatesse, reostades loodust kui on olemas teised – keskkonnasäästlikumad ja ka odavamad valikud. Olmejäätmete kütteväärtus on võrreldav põlevkiviga, mis teeb prügi energeetika jaoks oluliseks kütuseks. Näiteks kasutades prügi energia tootmiseks jätab Eesti Energia Iru elektrijaam aastas kasutamata 70 miljonit kuupmeetrit maagaasi. Uus jäätmeplokk hakkab prügist energiat tootma ka väga kõrge kasuteguriga – ca 85% jäätmetes sisalduvast energiast muundutakse elektriks ja soojuseks.
Jäätmete kasutamine energia tootmiseks on ka prügilasse tampimisest odavam, sest kuna tegemist on taaskasutusega, ei pea tarbija maksma seadusega kindlaks määratud saastetasu, mis prügilasse ladestamise korral kohustuslik.
Alates järgmisest aastast saab Iru jaam pakkuda elanikele jäätmekäitluse teenust senisest kuni kolmandiku võrra soodsamalt.
Õhu puhtuse eest hoolitsetakse
Jäätmepõletusploki korstnast suitsugaasidega väljuvad saasteained mõjutavad Iru elektrijaama lähiümbruse saastetaset väga vähe ning piirkonna maalähedase õhukihi summaarne saastetase ei hakka kindlasti ületama lubatud norme.
Tänu erakordselt võimsatele puhastusseadmetele on jäätmeploki mõju keskkonnale väiksem, kui sama energiavõimsusega bioküttel töötaval koostootmisjaamal, Narva maanteel sõitvatel veoautodel ning paarikümnel ahjuküttega eramul.
Kui võtta arvesse prügilas olmejäätmete lagunemisel vabanev metaan, on jäätmepõletusel tekkivate kasvuhoonegaaside mõju keskkonnale mitu korda väiksem kui prügilas.
Põlemisgaaside vastavust keskkonnanõuetele tagab põlemisgaaside poolkuivpuhastamine. Märgpuhastusega võrreldes võimaldab see hoida minimaalsena ka veevõttu Pirita jõest ja heitvee teket.
Õhkuheitenormide ületamist välistab ka moodne online-seiresüsteem, mis võimaldab igal ajal teada saada ning riiklikul järelevalvel kontrollida õhkuheite suurust. Töötava jäätmeenergiaploki õhkuheide peab kas jääma normi piiresse või tuleb jaam seisma panna, muid võimalusi ei ole.
Õhusaastet vähendatakse kahes põhilises etapis – esmalt põlemiskoldes ning seejärel suitsugaaside puhastamisega. Esimene seisneb põlemisprotsessi optimeerimises koldes ja lämmastikoksiidide vähendamises ammoniaagi vesilahuse sissepritsimisega põlemiskoldesse. Edasine suitsugaasipuhastus raskmetallidest, dioksiinidest, väävlist jm toimub aktiivsöe ja kustutamata lubja pihustamise abil suitsugaasidesse protsessi eri etappides.
Kui saasteainesisaldus peaks äkksuurenema, on võimalik suitsugaasidesse lisada kustutatud lupja. Pärast reagentide pihustamist suitsugaasidesse reaktoris ja reaktsioonikanalis püütakse reaktsioonijäägid, tolm ja muud tahked osakesed kinni kangasfiltritega.
Prügi sorteerimise kohustus ei kao
Kindlasti ei konkureeri aga Iru jäätmeenergiaplokk jäätmete koduse sorteerimise ja liigiti kogumisega. Eraldi kogutud pakendid, paber ja biolagunevad jäätmed suunatakse endiselt taaskasutusse. Ladestuspaigad aga saavad kasutada jäätmeploki tuhka prügilate sulgemiseks ning tänaseks avaldasid juba mitmed prügilad huvi jäätmeploki tuha vastu.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta