Eesti Energia teatab homme, et lähema kümne aasta jooksul lõpetatakse põlevkivi tarvitamise elektri tootmiseks, tõenäoliselt juhtub see isegi kaks korda kiiremini. Praegu on olnud jutuks nn Põxiti läbiviimine lähima 15 aasta jooksul.

  • Energeetika
  • 1. juuni 2021
  • Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Põlevkivi on olnud Eesti energeetika alustala alates Balti elektrijaama käivitamisest detsembris 1959. Praegu aga on järjest suurenenud tuule ja päikseenergia osakaal. Näiteks avati täna Avala kinnisvarasuurarenduse katusel asuv päikeseenergiapark, millel võimsust 1,4 MW ja kuhu kuulub 4171 päikesepaneeli.

Riigile kuuluv Eesti Energia on põlevkivist elektrit tootnud iga aastaga jätkuvalt üha vähem. See aitab Eesti riigil ennaktempos täita rahvusvaheliselt võetud kohustused saastamise kahandamiseks.

Eesti Energia kavatseb jätkata kohtulahendi tõttu seisatud uue õlitehase projektiga. Seda toetas mullu Jüri Ratase valitsus, kes toetas Eesti Energia põhikapitali õlitehase ehitamiseks 125 miljonit eurot. Ettevõtte plaan näeb muu hulgas ette Ida-Virumaa õliväljade toodangu väärindamist (aga ilma suure rafineerimistehase ehitamiseta), et Eesti põlevkiviõli ei kasutataks lihtsalt laeva- või ahjukütusena, vaid keemiatööstuse toorainena.