Eesti idusektori käive kasvas mullu 15% 3,9 miljardi euroni ning riigile tasuti kokku 750 miljonit eurot makse. Kuni viieaastaste iduettevõtete käive kasvas aga 20% ning ulatus 444 miljoni euroni.

  • Ettevõtlus
  • 23. jaanuar 2025
  • Foto: Goran Horvat. Pixabay

Startup Estonia andmetel tegutses Eestis 2024. aasta lõpu seisuga ca 1600 idusektori ettevõtet ning Startup Estonia juhi Vaido Mikheimi sõnul oli Eesti idusektor vaatamata jätkuvale turbulentsile globaalsetel turgudel stabiilne.

“Möödunud aasta ei olnud asutajatele kerge, kuid idusektor näitab stabiilset kasvu, olles riigile oluline maksumaksja. Positiivsena tooksin lisaks välja, et Eesti idusektori järelkasv ehk kuni 5-aasta vanad iduettevõtted näitasid mullu stabiilseid kasvunäitajaid nii käivete kui ka kaasatud investeeringute mahtudes,” tõi Mikheim välja.

Suurima käibega idusektori ettevõtteks oli mullu taaskord Bolt, mille käive ulatus rekordilise 1,4 miljardi euroni. Liidrile järgnesid Pipedrive (282 miljonit eurot), käivet jõuliselt kasvatanud Veriff (102 miljonit eurot) ning Yolo (79,6 miljonit eurot) ja BetPawa (68,1 miljonit eurot).

Eesti idusektori ettevõtted tasusid mullu riigile 382 miljonit eurot riiklikke makse ning 367 miljonit eurot tööjõumakse ehk ca 4% enam võrreldes aasta varasemaga. Eesti idusektori ettevõtetest olid suurimaks tööjõumaksude maksjaks Bolt (41,8 miljonit eurot), Wise (38 miljonit eurot), Playtech (18,1  miljonit eurot), Yolo (15,6 miljonit eurot) ja Pipedrive (14,5 miljonit eurot).    

 

Kaasatud investeeringute maht on aga mullu langenud

 

2024. aastal kaasasid idusektori ettevõtted kokku 326,6 miljonit eurot, mida on 23% vähem võrreldes aasta varasemaga. Aasta jooksul toimus 57 tehingut, seda on 17 tehingu võrra vähem kui 2023. aastal. Keskmine tehingute suurus oli mullu 5,7 miljonit eurot, jäädes võrreldes aasta varasemaga samaks, kuid miljonist eurost suuremaid tehinguid oli kõigest 29. 2023. aastal oli neid 41.

"Kuigi tegemist on viimase viie aasta madalaima tulemusega tehingute mahult, kaugeleulatuvaid prognoose ma hetkel veel ei teeks. Kohalike riskiinvestorite kapitaliseeritus on läbi aegade parimal tasemel, investeerimiseks on fondides kapitali ligikaudu miljardi euro ulatuses. Vaatame, millised tulevad järgmiste kvartalite tulemused," ütles Mikheim. Möödunud aasta 4. kvartalis toimus üheksa tehingut, samas aasta varem oli neid samal perioodil 25.

Suurima investeeringu kaasas mullu Starship Technologies ning tehingu mahuks oli 90 miljonit eurot. Suuruselt järgmised investeeringud said Stargate Hydrogen (42 miljonit eurot), Elcogen (30 miljonit eurot), Tuum (25 miljonit eurot) ja Pactum (18 miljonit eurot).

Neljandas kvartalis kaasasid suurimaid investeeringuid Modash (11 miljonit eurot), Miros (6 miljonit eurot) ja Qminder (3 miljonit eurot).

Mikheim tõi välja, et ca 44% kõikidest kaasatud investeeringutest kaasasid kuni 5-aasta vanused iduettevõtted, kokku 143 miljonit eurot. Nad on sõlminud 40 tehingut ehk üle poole kõikidest investeerimistehingutest.

"Eesti idusektori puhul oleme harjunud rääkima meie superstaaridest, kuid tugevaid tulemusi näitavad ka nooremad iduettevõtted. See annab alust olla lootusrikas, et suuremaid investeerimisringe näeme sellel aastal uute tegijate poolt," sõnas Mikheim.

Kuni 5-aasta vanuste (k.a) iduettevõtete seas kaasasid suurimaid investeeringuid Stragate Hydrogen (42 miljonit eurot), Tuum (25 miljonit eurot), Pactum (18,4 miljonit eurot) ja BotGuard (12 miljonit eurot). Esiviisikusse mahtus investeeringuga 6,1 miljonit eurot vaid kaks aastat tagasi asutatud Äio, mis toodab puidu- ja põllumajandusjääkidest keskkonnasõbralikke õlisid ja rasvu.

2024. aastal toimus kokku 11 iduettevõtte müügitehingut ning neljandas kvartalis jõudis müügini kolm iduettevõtet. Oktoobris omandas Briti finantstehnoloogiaettevõte Pockit iduettevõtte Monese. Detsembris omandas Soome IT-firma Admicom Eesti ehitustarkvara arendaja Bauhubi ning Salto X ühines Austraalia ettevõttega Cake Equity ja lõpetas ühtlasi oma teenuse pakkumise.

Möödunud aasta parimad iduettevõtted selguvad täna õhtul Eesti Startup Auhindade galal. Idusektori parimaid tunnustatakse viies põhikategoorias, milleks on Aasta uustulija, Aasta investor, Aasta asutaja, Kiireim käibekasvataja ja Aasta panus. Erikategooriate auhindadega tunnustatakse oluliste globaalsete probleemide lahendamisele keskendunud Eesti iduettevõtteid, mis tegutsevad süvatehnoloogia, rohetehnoloogia ja kaitsetööstuse valdkondades. Lisaks tunnustatakse parimaid tegijaid finantstehnoloogia ning riist- ja tarkvara teenuste vallas. Eesti Startup Auhindade jagamist korraldatakse LIFT99, Eesti Asutajate Seltsi ja Startup Estonia eestvedamisel.