Eesti investorite huvi börsiaktsiate vastu kasvas koroonakriisi aastal hüppeliselt, eriti kohalikul Balti börsil, kus Swedbanki klientide tehingute arv kasvas rohkem kui kuus korda.  Swedbanki vahendusel Eestis Balti börsiaktsiatega tehtud tehingute käive kasvas 2020 aastal 104,5 miljoni euro võrra kokku 195,8 miljoni euroni.

  • Majandus
  • 22. jaanuar 2021
  • Foto: Pixabay, CC Public Domain

Kõige enam Eesti investorite poolt kaubeldud Balti börsiaktsiad olid möödunud aastal Tallink Grupp, Tallinna Kaubamaja, Šiauliu Pank ja Tallinna Sadam.

„Esimesena Balti börsil tehingutasudest loobudes, olime kindlad, et see kasvatab aktsiatesse investeerimise populaarsust, kuid tegelik tulemus oli meile positiivne üllatus,“ ütles Swedbank Marketsi valdkonnajuht Andres Suimets. „Rõõm on näha, et huvi investeerimise vastu sai keerulisel aastal hoogu juurde. Kasvas oluliselt investorite arv, kes tegid tehinguid kohalikul börsil, kuid märgatavalt suurenes tehinguaktiivsus ka välisaktsiatega.“

Möödunud aastal kasvas oluliselt Swedbanki uute väärtpaberikontode avamiste arv. „Kokku avati üle 10 000 väärtpaberikonto, mis tähendab, et suure kasvu taga ei ole ainult olemasolevad, vaid ka täiesti uued investeerimishuvilised, kes on toonud Tallinna börsile uue hingamise,“ selgitas Suimets kauplemismahu kiire kasvu tagamaid. Lisaks toob Suimets välja, et möödunud aastal vedasid uute kontode avamist just nooremad uued investorid, mis näitab, et investeerimine on muutumas aina rohkem osaks elustiilist, millega alustatakse järjest nooremana.

Veel ühe investeerimisele Eestis traditsiooniliselt hoogu juurde andnud tegurina viitab Suimets uue mõjuka ettevõtete börsile jõudmisele möödunud aasta sügisel. Leedu riikliku energiaettevõtte börsile toomine, mille avalikku pakkumist Baltikumis korraldas Swedbank, näitas Ignitis Grupi tugevat usku kohalikku investorisse. Baltikumi läbi ajaloo suurima aktsiaemissiooni tugevdas Balti börsi positsiooni ka rahvusvahelises investeerimismaailmas, mis loob tugevat pinnast uute ettevõtete börsile tulemiseks.

Olulist aktiivsust üles näidanud uutele väikeinvestoritele soovitas Suimets siiski säilitada ettevaatlikkus. Hoolimata erakordsetest hinnaliikumistest aktsiaturgudel ja rekordilisest kauplemisaktiivsusest on määramatust lähituleviku majandusväljavaadete osas jätkuvalt palju ja nii peaks iga investeerimisotsust põhjalikult kaaluma.

Swedbanki kliendistatistika näitab, et 2020 aastal olid Eesti, Läti ja Leedu võrdluses kõige aktiivsemad börsiaktsiatesse investeerijad Eestis, kus Swedbank vahendas kohalikul Balti börsil kokku ligi 245 000 aktsiatehingut, mis moodustas 55% Swedbanki Balti börsi aktsiatehingute väärtusest.