Ainuüksi eelmisel aastal soovisid Eurobaromeetri uuringu järgi ligi pooled (51%) kõigist Euroopa puhkajatest veeta puhkuse oma kodumaal. Selle trendi jätkumist prognoositakse ka 2012. aastaks. Euroopa Komisjon kutsub läbi sihtkohti tunnustava algatuse EDEN (European Destinations of Excellence)  inimesi avastama omaenda kodukoha peidetud aardeid.

EDENi eesmärk on tunnustada ja esitleda sihtkohti, mis on ainulaadsed ja tänaseni suhteliselt avastamata. EDENi võrgustiku sihtkohad annavad külastajatele suurepärase võimaluse oma kodumaa kultuuri ja traditsioonidega lähemalt tutvuda. ELi tööstuse ja ettevõtluse volinik Antonio Tajani sõnul tõstab EDEN esile jätkusuutlikke sihtkohti, kus turism sulandub harmooniliselt kohaliku kogukonna ja ümbrusega. Kiirelt muutuva majandusega maailmas aitab EDEN esile tuua parimaid, leidlikkuse ja loovuse poolest silmapaistvaid Euroopa turismiobjekte. EDEN turgutab ka praeguse majanduskriisi tõttu raskustes olevat kohalikku majandust, eeskätt aga väikeettevõtteid.

Sihtkohad võistlevad selle eest, et saada oma riigi parimaks turismisihtkohaks, kusjuures iga aasta keskendutakse eri teemadele. „Eesti EDENi sihtkohad on jätkusuutliku turismi säravad näited, mis pakuvad unustamatuid elamusi inimestele, kes soovivad külastada vähem külastatavaid sihtkohti kui tavapärased rahvarohked turismikeskused. EDENi algatus aitab edendada uusi arenevaid sihtkohti, andes neile võimaluse muutuda aastaringseteks turismiobjektideks,“ ütles Monica Hankov EASi turismiarenduskeskusest.

2011. aasta võitjad leiti kandidaatide seast, kes aitavad elavdada oma piirkonda, loovad jätkusuutlikke arenguvõimalusi ja toovad uut elu hääbuvatesse kultuurilistesse, ajaloolistesse ja looduslikult omapärastesse paikadesse. Eesti võitjad, Lahemaa rahvuspargi mõisad, asuvad vaid 70 km kaugusel Tallinnast. Mitmekesise loodusega pargi pindala on 725 km². Siin leidub lõputuid tasandikke, rannikumadalikke, rohkesti koski, randa ja metsa. Selles kaunis kohas asub ka kolm mõisat – Palmse, Sagadi ja Vihula. Iga mõis on küll omanäoline, kuid neil on ka ümbruskonda elavdavaid ühiseid jooni.

2010. aasta võistlus oli pühendatud veeturismi edendavatele uudsetele lahendustele. Võrtsjärv on Balti riikide suuruselt teine järv. Veega varustab järve rohkem kui 20 jõge ja oja. See teeb Võrtsjärvest tähtsa elupaiga üle 30 kala- ja linnuliigile. Võrtsjärv pakub puhkevõimalusi külastajatele, kes otsivad kultuurilist, looduslikku ja aktiivset puhkust. Võrtsjärve ökoturismitooted ühendavad oskuslikult mineviku ja oleviku, pakkudes külastajaile suurepäraseid elamusi.

2009. aastal keskendus EDEN kaitsealade turismile. Soomaa rahvuspark on tuntud viie aastaaja poolest. Viies aastaaeg on suurveeaeg. Iga-aastased üleujutused on rahvuspargi kauni ja lokkava looduse seisukohast elulise tähtsusega. Loodusesõprade rõõmuks võib märkida, et piirkond on koduks enam kui 200 eri linnuliigile ja paljudele loomadele, sealhulgas ilvestele, huntidele ja karudele.

2008. aasta EDENi teemaks oli turism ja kohalik vaimne pärand. Eesti võitjaks kuulutati Viljandi. Muusika täidab kogu vana hansalinna, kus külalisi võõrustatakse ainulaadse nukufestivali ning rohkete muusika- ja tantsuüritustega.

Lisateavet EDENi sihtkohtade kohta Eestis ja kogu Euroopas leiate aadressilt: ec.europa.eu