Eesti koolides juba oktoobri algusest aktiivselt käivitunud ning eelkõige hariva sotsiaalse kampaania Tetra Pak mahlapaki kogumismängu raames on Eesti koolilapsed kogunud taaskasutuseks juba ligi 20 000 tühja mahlapakki.

Tetra Pak mahlapaki kogumismäng kestab 11. detsembrini, seega on interaktiivse mängu lõpuni, mille peaauhinnaks on Getter Jaani privaatkontsert, jäänud vaid poolteist nädalat.

Tetra Pak mahlapaki kogumismäng toimub koolilaste hulgas üle Baltikumi. Iga riigi võistkonnad konkureerivad omavahel eesmärgil koguda võimalikult palju tühje mahlapakke, et ehitada neist kõrgeim virtuaalne “pakitorn”.

30. novembri seisuga on lapsed üle kogu Eesti koolide taaskasutuseks kogunud 19 116 tühja mahlapakki ning neist ehitatava torni kõrgus on rohkem kui 4 kilomeetrit. Üle kogu Baltimaade on kokku kogutud juba 122 261 tühja mahlapakki, mille kõrguseks on rohkem kui 26 kilomeetrit.

Kõige usinam võistkond, kes kogub Tetra Pak mahlapaki kogumismängu raames enim tühje mahlapakke ja ehitab sellest kõrgeima virtuaalse “pakitorni”, on välja teeninud peaauhinna – Getter Jaani privaatkonterti. Samuti kutsutakse ka paremuselt 4 järgmist võistkonda samale kontserdile.

Üle kogu Eesti võtab Tetra Pak mahlapaki kogumismängust osa juba pea 6000 last 87 koolist üle Eesti. Neid on erinevates vanustes, alates lasteaialastest kui abiturientideni välja. Kogutakse nii suurtes linnakoolides kui väikestes maakoolides.

Viimastel andmetel on Tetra Pak mahlapaki kogumismängu liider Tallinna Laagna Lasteaed Põhikool, kelle kogutud pakenditest ehitatud virtuaalse torni kõrgus on 426,74m. Järgnevad Jõgeva Gümnaasiumi 7. klass (380,86m), Kadrioru Saksa Gümnaasium 5A klass (293,05m), Kiili Gümnaasiumi 4C klass (204,29m), Paistu Kool, (181,17m), Puhja Gümnaasium 4A klass (167,87m) ning  Saaremaa Ühisgümnaasium 9A klass (140,68m).

Kõigi tiimide virtuaalse “torni” kõrguseid ja kogutud pakkide koguseid saab jälgida ka onlines kampaania kodulehel www.parismahl.ee.


Kuidas käib Tetra Pak pakendite ümbertöötlemine?

Tetra Pak pakendi massist moodustab enam kui 70% papp, mis on tugevdatud polüetüleeni ja alumiiniumfooliumiga, muutes pakendimaterjali vedelikukindlaks ja turvaliseks.

Tulenevalt Tetra Pak pakendimaterjali koostisest, tuleb mahla, nektari ja mahlajoogi pakendid sorteerida plastiga samasse konteinerisse, mis on tavaliselt kollast värvi.

Taaskasutuselevõtmise protsessis eraldatakse papp polüetüleenist ja alumiiniumist. Papist toodetakse vastupidavat materjali ja seda kasutatakse „Ligatne“ paberivabriku toodete valmistamisel, näiteks kartongpakendite tootmisel, paberkottide tootmiseks jne.

Tetra Pak mahlapaki kogumismängu korraldajad tuletavad meelde, et enne tühjade pakendite taaskasutuseks sorteerimist tuleb need lamedaks voltida, kuna sellisel juhul võtavad nad prügikonteinerites minimaalselt ruumi.