Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub kõiki kassi- ja koeraomanikke oma lemmikuid steriliseerima ja kastreerima vältimaks loomade soovimatuid järglasi, haigusi ning stressi. 19. veeburarist kuni 31. märtsini pakuvad tavapärasest soodsamalt steriliseerimist ja kastreerimist 16 loomakliinikut üle Eesti.

ELS korraldab kampaaniat juba mitmendat aastat. Soodsam hind võimaldab lemmikule protseduuri teha ka inimestel kelle jaoks ei ole see võib-olla seni taskukohane olnud. Kampaania suurem eesmärk on vähendada soovimatute järglaste ja kodutute loomade arvu.

Kassid ja koerad võivad ilmale tuua 3-4 pesakonda aastas, igas neist keskmiselt viis poega. Varjupaikades ja erinevate loomakaitseorganisatsioonide hoiukodudes on väga palju hüljatud loomi, sest lemmikloomi sünnib rohkem kui on neile pakkuda kodusid. Seetõttu hukatakse igal aastal kahetsusväärselt palju koeri ja kasse. Tulemuseks on kurb statistika: 2017. aastal jõudis Väike-Maarja loomsete jäätmete käitlemise tehasesse 18 tonni hukkunud või hukatud lemmikloomi ning käesoleval aastal on see arv juba ligi 2 tonni.

“Lisaks sellele, et steriliseerimine ja kastreerimine aitab ära hoida soovimatuid pesakondi, võib see mõjuda positiivselt ka looma vaimsele ja füüsilisele tervisele. Näiteks võib emase koera või kassi jooksuaeg, tiinus ja imetamine olla kurnav ning stressirohke. Kastreeritud isased lemmikud muutuvad reeglina aga rahulikumaks ja kodusemaks, sest enam ei ahvatle emased neid hulkuma minema,” selgitab ELSi juhatuse liige Geit Karurahu.

Nii steriliseerimist kui ka kastreerimist tehakse loomakliinikutes üldnarkoosi all. Operatsioon on ohutu, rutiinne ja loomale suhteliselt valutu. Mõned tunnid pärast lõikust võib omanik looma koju viia ja tavaliselt võtab operatsioonist taastumine aega ühe päeva.

Kampaaniaperioodi jooksul (19.02-31.03.18) osalevad ürituses järgmised lemmikloomakliinikud.