2024. a käivitunud projekti FunDive (Seente mitmekesisuse seire ja kaardistamine looduskaitse hüvanguks) eesmärk on paremini kaasata seeni looduskaitses. Paljude seeneliikide elupaigad, neid ohustavad tegurid ja taksonoomia vajavad täpsustamist rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) liikide ohustatuse hindamisel, mis on alanud sel aastal.

  • Elurikkus ja looduskaitse
  • 9. september 2024
  • Foto: Maatäht. Irja Tammekänd. Litsents: Attribution-NonCommercial (CC BY-NC)

FunDive projekti raames on loodud algatus, mis kutsub huvilisi üles koguma luiteseeni ja maatähti. Mõlemad perekonnad on silmaga hästi eristatavad ja elurikkus neis suurem kui seni arvatud. Kuigi liike eristavad mitmed, sh vähemärgatavad tunnused, on määramiseks sageli vajalik DNA järjendamine. Äsja üleeuroopaliselt käivitunud harrastusteadlastele suunatud kampaania raames kogutavad viljakehad aitavad korrastada luiteseente ja maatähtede taksonoomiat, panustades läbi liikide seire ja kaardistamise ka looduskaitsesse. Kampaanias on ühe tagaotsitava puguseenena kaasatud ka Eestis väga haruldane, aga välistunnuste järgi lihtsalt äratuntav soo-maamuna - tundlikus keskkonnas kasvav seen.
Seega kutsume kõiki üles märkama, jäädvustama ja koguma nii luiteseeni ja maatähti (välja arvatud meil laialt levinud ripsmeline maatäht) kui ka soo-maamuna!

 

Kuidas saad sina panustada projekti ellu viimisesse?

 

Selleks tuleb end registreerida PlutoFGO veebirakenduse kasutajaks ja selles projekti Citizens for FunDive osalejaks, vt juhendit. Leiuandmete registreerimiseks PlutoF GO äpis vali menüüst projekt Citizens for FunDive ja kasuta eksemplari ID-na enda või projekti poolt pakutavaid koode. Pane kirja seene kasvukoht, selle ja viljakeha iseärasused jmt ning laadi üles fotod viljakehadest (ja kasvukohast). Inglisekeelse leiuandmete registreerimise juhendi leiad siit.

Vaata ka eestikeelset viljakehade kogumisjuhendit

Kuivatatud viljakehad saada (teavitades sellest eelnevalt Kadri Pärtelit, kadri.partel@ut.ee) Tartu ülikooli mükoloogidele aadressil:

Mükoloogia õppetool
Ökoloogia ja maateaduste instituut
Tartu ülikool
J. Liivi tn 2
50409 Tartu

Projektis osalemise juhised inglise keeles koos pildistamisjuhendi jm on leitavad siin. Lisainfo projekti Eesti koordinaatorilt Kadri Põldmaalt (kadri.poldmaa@ut.ee)
 
ELUSi mükoloogiühing ootab innukat seenesõprade kaastööd!