Eesti Ornitoloogiaühingu juhataja Kaarel Võhandu ja linnukaitse programmijuht Veljo Volke kohtusid esmaspäeval, 24. mail keskkonnaministri Tõnis Möldriga, et anda ülevaade pesitsusrahuga seotud teadusuuringutest ja tutvustada pesitsusrahu vajalikkust.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 25. mai 2021
- Foto: https://pixabay.com/photos/bird-blackbird-nest-bird-nest-2234964/
Kaarel Võhandu rääkis keskkonnaministrile, et teadusuuringud näitavad meie metsalindude arvukuse vähenemist viimase 35 aasta jooksul 35% võrra. Uuringud näitavad, et väheneb nii paiksete, Eesti metsade seisundist sõltuvate kui rändsete metsalindude arvukus. "Sarnasel kursil jätkata ei saa. Pesitsusrahu kehtestamine oleks üks selge ja konkreetne samm, mis päästaks Tartu Ülikooli uuringu andmetel vähemalt 84 000 linnupoja elu aastas," tõdes Võhandu.
"On väga teretulnud, et Keskkonnaamet on looduskaitseseadust rakendama asunud, nad on õigel teel. Looduskaitseseaduses sisalduvat linnupesade hävitamise keelu jõustamise kohustust on rõhutanud nii õiguskantsler kui erinevad kohtulahendid," lisas Veljo Volke.
Keskkonnaminister toonitas, et vaja on luua parem õigusselgus, nii et erinevad huvigrupid ei tõlgendaks seadust vastavalt oma huvidele.
Praegu on looduskaitseseadus muutmisel. Eesti Ornitoloogiaühingu hinnangul tuleks looduskaitseseadusesse lisada nõue pidada pesitsusrahu kaitsealadel 15. märtsist kuni 31. augustini ning kõigis majandusmetsades 15. aprillist kuni 15. juulini. Linnud ei oska valida kaitsealal asuva metsa, riigimetsa ja erametsa vahel ning pesitsevad ühtemoodi kõigis metsades. Euroopa Liidu direktiividele, Eesti seadustele, loodusseadustele ja ühiskonna moraalsetele väärtustele vastav pesitsusrahu ei saa olla liiga lühike või ainult osaliselt täidetav.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta