Pärimusmuusika Aida uue katuse all saab algaval hooajal nautida põnevaid sündmusi, kosutust hingele ja koguda uusi teadmisi.

  • Bioneeri uudised
  • 14. september 2018
  • Foto: https://pixabay.com/photos/concert-crowd-silhouette-3084876/

11. hooaeg Eesti Pärimusmuusika Keskuses tuleb mitmes mõttes uutmoodi. Väljast on näha, et vahetatud on katus ja sisult on uuendust saanud mõned ametipositsioonid ning seetõttu on tunda ka värskeid tuuli kogu programmi ülesehituses.

Hooaeg algab ametlikult Pärimusmuusika Lõikuspeoga 5. oktoobril, kus jagatakse juba 10. korda välja pärimusmuusika auhinnad “Etnokulbid”. Auhinnagala lavastus flirdib mõttega, mis oleks, kui pärimusmuusika oleks keelatud? Idee on alguse saanud mullu peetud konverentsil tõdetud faktiga, et pärimusmuusikal läheb täna Eestis erakordselt hästi.

Novembri alguses alustame uue ja uhke tiitli väljajagamist - Vabariigi Pillimees! Otsime üles just selle kõige ehedama pillimängija, koguneme kokku, mängime pilli, tantsime ja mis peamine - pidutseme!

Hingedeaega tähistame sügavalt ja väärikalt. Külla tulevad Kärt Johanson ja Tõnis Mägi, kes kutsuvad kaasa rändama, mõtlema, kuulama. Nagu igal aastal, nii püüame ka sel aastal seljatada halloweeni ja tähistame kadripäeva tõelise kräuga. Pidu kestab hommikust hommikuni, jookseme kadrisanti, õpime sanditamise kohta rohkem ja muidugi tantsime end hingetuks.

Jõuludeks toome lavale erilise pärimusliku mängu “Vana aja jõulud” Annika Mändmaa ja Kulno Malva eestvedamisel. Mõnusa muusikalise kulgemise käigus jagatakse teadmisi vanadest jõulukommetest  ning mängitakse lustakaid mänge.

Suurematele projektidele on kõrval juba tuttavaks saanud kohtumiste sari Päevane Kontsertkohtumine, VolkStuudio, Lamamiskontserdid ning väikese uuenduse läbinud igakuised Tantsumajad.

August Pulsti Õpistu jätkab koolikontsertide ning põnevate kursustega. Enesetäiendust pakume nii tegutsevatele õpetajatele kui ka alles muusikamaailma avastavale inimesele, nii neile, kel muusika juba teine emakeel, kui neile, kes alles otsivad seda õiget pilli.

Alates 18. septembrist on iga teisipäev üleni lastele suunatud, kolmele vanusegrupile toimuvad laulu- ja mänguringid ning kohvikust saab lastele mõeldud eripakkumisi.

Tarmo Noormaa, Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja:

“Meie eesmärk on pakkuda mitmekesist pärimusmuusika alast tegevust, nii et kõik huvilised leiaksid võimaluse tegelda oma meelisalaga või käia kuulamas kontserte, mis toimuvad peale Viljandi Pärimusmuusika Aida ka paljudes teistes kohtades üle riigi. Sama joont jätkame ka sel hooajal, mõeldes erinevatele vanuse- ja huvigruppidele.

Käesolev hooaeg on eriline kindlasti selle poolest, et meil on 2 festivali ja mitmeid suursündmusi: Pärimusmuusika Lõikuspidu ja esmakordselt Väikekandle festival Tallinnas. Suure põnevusega ootame Vabariigi Pillimehe konkurssi, mis toob kokku erinevate pillide mängijad. Publikule pakub võistlusmomendiga konkurss põnevat kaasaelamisvõimalust ning annab kõigile osalistele kindlasti tugeva inspiratsioonilaksu pillimängu või laulmisega edasi tegelemiseks. Vabariigi pillimehe tiitli annab üle Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid.

Pärimusmuusika peab olema tänapäevane ja ajakohane ning samaaegselt ühenduses arhailise kultuuriga. Ülioluline on filtreerida kaasaja mõjusid meie rahvale omasesse keelde. Paljud meie sündmused on kantud sellest ideest. Toon näitena kursuse, kus ukulele  ja pärimus kohtuvad Orffiga.

Tutvuge meie kavaga ja kindlasti leiate midagi meelepärast ja hinge kosutavat. Olete lahkesti oodatud!”

Merike Paberits, Eesti Pärimusmuusika Keskuse hooaja programmijuht:

“Hooaja puhul tahaks välja tuua meie kõige erilisemad elamused. Septembris tuleb koostöös SA Viljandimaa Loomemajanduskeskusega Pärimusmuusika Aita meie esimene resident, kelleks on Kirke Karja. Tema residentuuri tulemusi saab kuulda 13. detsembril toimuval kontserdil. Novembris toimub väga teistmoodi lamamiskontsert, kus julgemad saavad ka ise kaasa musitseerida. Nimelt tuleb sinna kamp väikekandlemängijaid, kes üheskoos lasevad helisema ennekuulmatu improvisatsiooni kanneldel. Saali on paigutatud ka mitu kannelt, millel kuulajad saavad kordamööda ise kaasa musitseerida. Kolmas uutmoodi sündmus on jutuõhtu, mis leiab aset pimedal detsembrikuu õhtul. Pärimuslikke õudusjutte tuleb vestma lavastaja ja näitleja Anne Türnpu. Jutte illustreerib kanneldel Eva Väljaots.”

Janne Suits, August Pulsti Õpistu ja Pärimusmuusika Teabekogu juhataja:

“August Pulsti õpistu kursustel, ringides ja laagrites jätkub rohkelt tegevusi igale vanuseastmele, oleme mõelnud nii algajatele kui edasijõudnutele, põnevaid kursusi on ka õpetajatele ja pilliõpetajatele.
Sel hooajal saab lisaks väikekandlele ja karmoškale õppida ka ukulelet ja pikkvilet ning toimub Eesti esimene väikekandlefestival! Viljandi lastega peredele on loodud vahva "Laste Teisipäev".
Meilt saab tellida ka rändkursusi ja koolikontserte mitmetel erinevatel teemadel.Tuleme hea meelega oma teadmiste ja pillilugudega teie juurde.”

Pillilugude õpituba. Ursula ilves, Viljandi Pärimusmuusika Festival
Pillilugude õpituba. Ursula ilves, Viljandi Pärimusmuusika Festival