Eesti Roheline Liikumine saatis valitsusele pöördumise (täistekst), milles tuuakse välja mitmed kriitilised puudused AS Fermi Energia poolt esitatud tuumajaama eriplaneeringu algatamise taotluses. Kehtivate määruste kohaselt tuleks taotlus tagasi lükata.
- Energeetika
- 8. veebruar 2025
- Foto: Tuumavastased rinnamärgid / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Taotluses ei ole esitatud projekti toimimise tagamise eelduseks vajalikud tehnilised tingimused, kuivõrd ettevõtte poolt välja valitud konkreetne tuumatehnoloogia ei ole täna veel mitte kusagil maailmas läbinud litsenseerimisprotsessi. Seega ei saa faktiliselt eeldada reaktori töökindlust ja ohutust - senine loamenetluse protsess Kanadas on tuvastanud mitmeid olulisi disainivigu, mida ei ole jätkuvalt suudetud lahendada. Läbipaistmatult on esitatud ka informatsioon taotleja majandusvõimekuse ja kaasrahastajate kohta. Taotlusest pole võimalik välja lugeda projekti eeldatavat maksumust ega sõnagi hilisema tuumajäätmete käitlemise plaanide ning vastavate kulude katmise kohta.
Eesti Rohelise Liikumise väiketuumajaamade vanemekspert Madis Vasser leiab, et taotlus on esitatud ennatlikult: “Taolise kapitalimahuka, kõrgete riskidega ning suure poliitilise mõjuga projekti puhul on avalikkusel ülioluline teada, millised riigid, ettevõtted või eraisikud seda kaasrahastavad. Valitsuse võimaliku positiivse otsuse eriplaneeringu algatamise teeb lisaks keeruliseks ka see, et sisuliselt tahetakse heakskiit anda veel arengujärgus tehnoloogiale. Selline varjatud ja kiirustav tegutsemisviis sarnaneb tugevalt riikidele, kus valitsussektor on kindlalt tuumatööstuse käpa all.”
Tuumaenergia rakendamise puhul peab esikohal olema rahva ohutus ning protsesside läbipaistvus. Tulevaste võimalike kaasamisprotsesside kõrgema kvaliteedi nimel alustab Eesti Roheline Liikumine 13. veebruaril seminaride sarjaga, kus huvitatud inimesed saaksid tuumaenergeetika erinevatest kriitilistest aspektidest põhjaliku ülevaate. Registreerimine ja lisainfo: madis@roheline.ee
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta