14. augustil kell 18.00 on Tartu loodusmajas külas Eestis töötav Tiibeti pagulane Nyima, kes räägib üleilmsest kliimamuutusest, enesesüütamistest ja kommunistlikust terrorist.
- Kliima
- Foto: pixabay.com/photos/mountains-summit-snow-peak-276995
- 12. august 2015
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Tiibet ja Eesti on saatusekaaslased. Mõlemad riigid on kannatanud oma suurema naabri võimuambitsioonide pärast ning kandnud suuri kaotusi suurriikide tegevuse tõttu. Täna on Eesti iseseisev riik, Tiibet aga ägab endiselt oma suurema venna haardes. Väljakannatamatu olukord on meeleheites tiibetlaste seas vallandanud enesesüütamiste laine. Alates 2009. aastast on end meeleheitliku protesti märgiks ja maailma tähelepanu tõmbamiseks elusalt põlema pannud vähemalt 140 tiibetlast. Lisaks poliitilisele viletsusele on Tiibet ka meie tänasel planeedil toimuvatekliimamuutuste märgutuli, võti ja kannataja.
Aasia 10 tähtsaimat jõge saavad alguse Tiibetist, sõltudes sealsetest Himaalaja liustikest, mis tänapäeval ehmatava kiirusega kahanevad. Need jõed on elu- ja toiduallikaks tervelt kolmandikule kogu meie planeedi elanikkonnast. Lisaks liustike kahanemisele on Hiina Rahvavabariik asunud Tiibeti jõgedele tamme ehitama ning peljatakse, et punavõimud hakkavad jõgesid kasutama keskkonnarelvana oma naabrite vastu.
Miks ja kuidas üleilmne kliimamuutus Tiibetit ning kogu maailma mõjutavad? Milline on tiibetlaste elu oma okupeeritud kodumaal ja paguluses? Kuidas saaksid väikeriigid oma suurte vendade seas rohkem enda eest seista? Sellest kõigest räägib tartlastele 24-aastane tiibetlanna Nyima, kes töötab esimese Eestisse tööloa saanud Tiibeti pagulasena Eesti Akadeemilises Orientaalseltsis õppejõuna.
Tiibetlanna Nyima on Eesti kirjaniku Roy Strideri kasutütar, kes põgenes 6-aastasena Tiibetist üle jõgede ja mägede jakipulli ning hobuse seljas Nepali, sealt edasi Indiasse dalai-laama juurde, et säilitada vabaduses oma kultuur, keel ja omandada emakeelset kooliharidust. Tänaseks on Nyima lõpetanud Indias asuva meditsiinikolledži ning on töötanud alates käesoleva aasta juulikuust Eestis õpetaja ja õppejõuna.
20. augustil sõidab Nyima tagasi Indiasse, et jätkata seal kõrghariduse omandamist. Eestis viibides on ta andnud loenguid ja meediaintervjuusid, pidanud ettekande Riigikogus ning saanud küllakutse ka Läti parlamendilt.
Lisaks loengule valmistab ja pakub Nyima suupisteteks Tiibeti momosid ning kuulsat võiteed, näitab Tiibeti inimestest rääkivat 25-minutilist dokumentaalfilmi “Leaving Fear Behind” (Jättes hirmu seljataha) ja vastab inimeste küsimustele.
Pilet puudub, kohalviibijatel on võimalik teha Nyima toetuseks rahalisi annetusi. Soovi korral on võimalik annetusi teha ka ülekandega: MTÜ Independent Active, EE161700017001364479, Nordea pank. Selgitusse palun kirjutada Nyima.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta