Arenenud riikides on rasvumine suureks probleemiks. Inimesed tarbivad keskmiselt 40% enam kaloreid (normaalne on 2000-2500kcal), kui nad vajavad. Samal ajal on sajad miljonid inimesed arengumaades näljased. Nälg ohustab eriti suurlinnade slummides elavaid vaeseid, sest nemad ei saa tegeleda traditsioonilise põllumajanduse, küttimise, kalapüügi ega korilusega. Täna räägib Bioneer säästueksperimendist, mida igaüks saab kaasa teha.

Rikas maailm (eestlased samuti) on harjunud raiskama. Meie jaoks on kulutamine muutunud lausa osaks mugavast elustiilist. Me ostame palju ja viskame samapalju ka ära.

Kuid küsige endalt, kas te oskaksite elada vähemaga? Kas te suudaksite elada nagu arengumaade vaene? Tehke proovi!  Eksperimendi pikkuse saab igaüks ise valida.

Katsetage mõnda järgnevatest näidetest:

  • Elage nii, et teie prügi ei viida kuu aega minema ning analüüsige, mida te tavaliselt ära viskate.

  • Piirake vee tarbimist kümnele liitrile päevas.  Uskumatu, aga veekogus, mis arenenud riikides raisatakse WC-s ühe nupulevajutusega, on arengumaa vaese jaoks sageli ühe päeva veevaru. Kas te saate 10 liitri veega söödud, joodud, pestud ja puhtad riided ka selga?

  • Elage mõnda aega ilma elektrita. See tähendab ka loobumist telefonist, televiisorist, raadiost, pesumasinast, elektripliidist, föönist, arvutist ja tolmuimejast.

  • Ärge kasutage motoriseeritud transporti. Kui te peate kuskile kohale jõudma, siis minge sinna jala või sõitke jalgrattaga.

  • Ostke vaid põhitoiduaineid ja vältige nn „mugavustoitu“. Kui teil kodus on toitu varuks, siis ärge seda eksperimendi jooksul kasutage. Oletagem, et teil on päevas kulutada 1 dollar (umbes 10 krooni).

  • Saage nädal aega hakkama vaid kahe komplekti riietega.

  • Kulutage kuu aega nii vähe kui võimalik. Pidage kulude üle ranget arvestust.

  • Leidke endale ise  meelelahutus. Ärge kulutage ettevõtmise peale eraldi raha ega elektrit.

  • Kui te tahate sõpradega suhelda, siis minge helistamise asemel kohale.

Pärast katsetamist tehke enda jaoks kokkuvõte. Millest te kõige enam puudust tundsite?                                                                                                                                          

Loe lisaks ka teemakohast blogi (http://livingonless.nothingwrongwithme.com/) või inimarengu raporteid (http://hdr.undp.org/en/statistics/).

Katrin Lipp, keskkonnaportaal www.bioneer.ee

Allikad: livingonless.nothingwrongwithme.com, hdr.undp.org, "365 moodust maailma muuta" M.Norton, Tartu Ülikooli Kirjastus

Foto: idrinfo.idrc.ca