Eesti Loomakaitse Selts (ELS) alustas oktoobrikuus kampaaniat teavitamaks tarbijaid munakanade erinevate pidamisviiside ja kanade heaolu kohta. Kampaania eesmärgiks on, et tarbijad oleksid munade ostmisel teadlikud sellest, millist munade tootmisviisi nad oma ostuvalikuga toetavad – kas kanade puuris pidamist, kus kanade heaolu ei ole tagatud või kanade vabapidamist, kus kanad saavad loomuomaselt käituda.
- Bioneeri uudised
- https://www.bioneer.ee//
- 16. oktoober 2009
- Pildistas Janek Jõgisaar, Bioneer
Kampaania käigus jagatakse voldikuid „Milliseid mune ostad sina?“, kus on lühidalt tutvustatud kanade pidamisviise ning nende heaolu ning munadel ja munade pakenditel olevat munade tootmisviisi märgistust. Välja on toodud, miks peaks loomasõbralik tarbija eelistama vabalt peetud kanade munasid või mahemunasid.
Kampaaniaga on praeguseks liitunud mitmed kauplused, nt Tallinna ja Tartu Kaubamaja, Lõuna-Eesti Ökokeskus, Parim Pood ja Looduspere Tartu pood. Kõigist nendest kauplustest on võimalik osta vabalt peetud kanade mune ja/või mahemune.
Kõik kauplused on oodatud kampaaniaga liituma! Selleks palume ühendust võtta ELSi liikme Kaie Kasemetsaga e-posti aadressil kaie.kasemets[ät]loomakaitse.ee.
Näiteid intensiivses munade tootmises enamlevinud praktikast:
-
Euroopa Liidu liikmesriikides on ette nähtud minimaalne pind kana kohta 550 cm2, mis on vähem kui A4 suurune paberileht (620 cm2). Sellistes tingimustes elavad kanad ei saa vähimalgi määral käituda vastavalt oma instinktidele. Teadlased on tõestanud, et kana hõivab tiibade sirutamisel 893 cm2 ja ümberpööramisel 1271 cm2 pinda. Kana vajab 13 550 cm2, et tiibade lehvitamisel end vabalt tunda.
-
Tibudel lõigatakse pahatihti ära nokkade otsad, et vältida üksteise sulgede ja kehade nokkimist. Tihti tehakse seda valulikku protseduuri ilma tuimestuseta. Lisaks valule, mida põhjustab operatsioon, usuvad teadlased, et noka osa äralõikamine põhjustab närvikudede kasvajaid nokapiirkonnas, mis põhjustab kestvat ja pidevat valu. Nokkimine on tingitud pidamistihedusest ja allapanu puudumisest.
-
Kuna kanade igapäevaseks jalgealuseks on ilma allapanuta puuri võrestik, siis esineb lindudel jalgade vigastusi. Kuna lindudel on vähe ruumi, hõõruvad nad end vastu puuri seinu, mistõttu nad kaotavad sulgi ning nende nahk on marraskil ja muljutud.
-
Tapamajas toimuv on kanadele äärmiselt stressirohke ning võib põhjustada valu, eriti lindudele, kes kannatavad luumurdude, puusa- ja jalavigastuste all. Enne tapmist tuleb kanad uimastada. Kodulindude puhul kasutatakse üldjuhul elektrilist uimastamist vesivannis. Kui elektrivool on liiga nõrk või kui linnud suudavad vältida vesivanni sattumist, siis jõuavad nad tapmispaika täie teadvuse juures ning nad jooksevad verest tühjaks teadvusel olles.
Täpsem info puurikanade pidamise kohta leiate ELSi koduleheküljelt aadressil:
http://www.loomakaitse.ee/?q=farmanimals_and_intensive_farming_of_egg_chickens
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta