Professor Voldemar Kolga on lubanud tulla „Positiivseks 60 minutiga“ etenduse järgsesse vestlusringi. Poolteist kuud enne esietendust, mis toimub 21. aprillil Tartus Dorpati konverentsisaalis Baer, küsin professorilt mõned küsimused.
- Arvamused
- Signe Heiberg
- 14. märts 2017
Olete ise läbi viinud mitmeid koolitusi positiivse psühholoogia teemal. Palun öelge, kuidas Teile tundub pikaajalise õpetamise kogemuse juures, kas positiivne mõtlemine on relv enesekaitseks, mis võib meid ennast halastamatult rünnata?
Positiivne psühholoogia lähtub häiretest, puudustest, mis võivad olla nii relvad teiste vastu kui ka enesekaitseks. Mulle on võõras militaarterminoloogia positiivse mõtlemise korral. Positiivne mõtlemine ei ole relv kellegi vastu või enda kaitseks. Ma ei pea kedagi ära tapma, et hästi tunda.
Ent me oleme militaarlõksus, võib öelda selle kohta ka binaarne struktuur, mis tähendab mina ja nemad. Oled ühel või teisel poolel, meie või nende poolel. See on paha seepärast, et ahenevad valikuvõimalused. Vabadus kaob nii.
Võin tuua enda pealt värske näite, kuidas ma vabanesin militaarlõksust.
Mul paluti kirjutada lugu Trumpist. Ma olin ta absoluutne vastane. Kirjutamise käigus aga mu suhtumine muutus, mitte et oleks armsaks saanud, aga hakkasin temast arusaama. Sain lahti militaarlõksust. Lugu ilmus Psühholoogia Sinule märtsinumbris.
Paljud arvavad, et pigem kuluks inimestele ära hoopis kaitse positiivse mõtlemise eest. Võib see olla nii, et eesti kultuuriruumi inimesele läheb vähem korda positiivne mõtlemine kui näiteks ameeriklastele, vahemereäärsetele rahvastele?
Muidugi ei taha inimesed mõelda “suurtest küsimustest”, mis tulevad positiivsest teest.
Peamine on kohaneda kurja maailmaga. Ühineda grupeeringutega, võidelda. Totaalsesse olelusvõitlusesse, positiivne psühholoogia ei sobi. Mis elumõte? Peamine on olla toiduahelas!!!
Positiivse psühholoogia praktiseerimisel pannakse rõhuasetus inimese tugevuste väljatoomisele, mis on oma eesmärgilt ilus ja õige, aga mulle tundub, et sellisel moel kasutatakse seda edukalt ära eneseabiäris. Kuidas saada aru, mis on õige positiivne psühholoogia?
On erinevaid arusaamu positiivsest psühholoogiast. Minu meelest on positiivne psühholoogia lähedal või isegi osa eksistentsiaalsest psühholoogiast. Positiivses psühholoogias on tähtsal kohal elumõtte otsing, mida teed siin ja kuhu pürgid. Mida räägid endast, narratiivid, vabadus, väljakutsed, valikud elus.
Loe teatrietendusest "Positiivseks 60 minutiga" lähemalt siit
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta