Jaanilaupäeva ja võidupüha tähistatakse traditsiooniliselt lõkke tegemisega. Enne tule süütamist aga veendu, et valmis seatud oksahunnikusse pole mõni lind või loom oma pesa teinud.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 21. juuni 2019
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Eesti Ornitoloogiaühing palub pidulistel enne tule süütamist veenduda, et lõkke jaoks valmis pandud oksa- või risuhunnikusse pole keegi oma pesa teinud. Vaata tähelepanelikult, kas näed lõkkematerjalis pesa, märkad oksahunnikus linde askeldamas või kuuled linnupoegi või vanalinde häälitsemas. Kui miski viitab sellele, et mõni lind või loom on sinna pesa teinud või tegutseb seal, siis jäta tuli süütamata. Näiteks kaks aastat tagasi jäi Saaremaal linnupesa tõttu suur jaanilõke süütamata ja selle asemel tehti väiksem tuli.
Sageli alustatakse jaanilõkke materjali kogumist juba kevadel aiatööde käigus, kui oksad kuhjatakse ühte hunnikusse. Selline risuhunnik on aga hea pesitsuskoht lindudele ja ka pisiloomadele.
Lõke tasuks võimalusel valmis seada alles mõni päev enne tule süütamist. Kui olemasolevas lõkkematerjalis on kellegi pesa, siis tee uus lõkkekoht kaugemale ja kasuta uut materjali. Nii teed heateo lindudele ja loomadele ning järgid ka looduskaitseseadust.
Lõkke tegemisel jälgi kindlasti tuleohutusnõudeid ja vajadusel määra keegi lõkkevalvuriks. Lõkkesse sobib vaid immutamata puit, plasti ja kummide põletamise eest võib oodata trahv.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta