Euroopa Kliimapakt kutsus inimesi üle Euroopa Liidu üles jagama oma kliimasõbralikke tegevusi fotode ja lühikirjelduse kaudu, näidates, kuidas nad panustavad keskkonna heaks kodus, kogukonnas ja linnades.
- Kliima
- 6. oktoober 2024
- Foto: Vikatid / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Konkursile esitati üle 300 töö, millest oli näha, et kliimasõbralik tegu võib olla midagi nii märkamatut nagu muru niitmise viisi muutmine või ka suurt nagu kogukonna koristustalgute korraldamine või jätkusuutliku kodu ehitamine.
Viieliikmeline žürii, kuhu kuulusid Euroopa Liidu ja Kliimapakti esindajad, valis välja üheksa võitjat ja teise koha omanikku. Rahvahääletuse teel sai peavõitjaks soomlane Jussi Isoaho. Kokku hääletas 4 250 inimest.
Eestlastel on samuti põhjust rõõmustada, sest Virgo Siil saavutas kodukategoorias auväärse II koha. Fotol on kujutatud vikatiga niitmist. Virgo Siil leiab, et kliimasõbralikke valikuid on lihtne teha:
"Sageli ei peagi selleks midagi tegema – esmajoones tasub jätta midagi tegemata. Näiteks ei torma kirglikult iga liblet mitu korda nädalas maha niitma, vaid jätad mõnda aega mõned kohad niitmata. Võit on mitmekülgne: niitmata lappidest saavad tõusta kohalikud õistaimed, nii et puudub ka vajadus lillepeenra rajamise ning lilletööstuse toetamise järele. Sellest võidavad kohalikud mutukad, säästad raha kütuselt ja õlilt, oled naabritele parem naaber. Ja vikatiga niitmine ise on mõnus, vaikne meditatiivne tegevus, mille käigus teed ise trenni ja käitud loomasõbralikult, kuna sellise niitmise käigus jõuavad taimestikku varjunud konnad ja teised eest ära liikuda, jõuad ka ise neid õigeagselt märgata-vältida. Muruniidukiga seda võimalust pole. Sama laieneb mitmetele teistele arginähtustele: korra päevas majaümbruse lumest puhtaks sahkamine peaks enamikule jõukohane liigutamine olema, eriti jõusaalis rühkijatele. Kui kõik seda teeks, säästaksime arvestataval määral kütust, vähendaks koormust kohalikele omavalitsustele ja oleks mõnusam tänavatel käia kõigil, eriti liikumisraskustega inimestel. Mõistet "kliimasõbralik elustiil" saab seega lühendada: "sõbralik elustiil"".
Virgo Siili foto ja lugu näitavad, et väikeste sammudega on võimalik saavutada suuri muutusi.
Konkursi hindamisel ei mänginud rolli ainult fotod, vaid ka nende taga olevad lood. Kõik tööd peegeldasid sügavat pühendumist ja lootust, et väikestest tegudest võib alguse saada suurem muutus, mis ulatub kaugemale individuaalsest panusest.
Euroopa Kliimapakti fotokonkurss 2024 tõi esile kümme inspireerivat kliimategu, millest igaüks aitab kaasa parema tuleviku kujundamisele. Võidufotode ja taustalugudega saab tutvuda siin.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta