Euroopa Komisjoni avaldatud ülevaade näitab, et võrreldes 1990. aastaga on Eesti  oma kasvuhoonegaaside heitkogust vähendanud koguni poole võrra ning on seega Eurooa Liidu edukaim Kyoto protokolli eesmärkide täitja.

  • Bioneeri uudised
  • 3. november 2012
  • https://pixabay.com/photos/co2-carbon-dioxide-carbon-oxygen-3139225/

“Võtsime Kyoto protokolli ratifitseerimisega endale kohustuse vähendada 2012. aastaks kasvuhoonegaaside õhupaiskamist 8 protsenti ning see eesmärk on juba kuhjaga täidetud. Põhirolli mängis seejuures nõukogudeaegse majanduse ümberkujundamine tänapäevaseks, oluliselt vähem energiamahukaks majanduseks. Et ka edaspidi puhtama majanduse poole liikuda, tuleb suurendada taastuvenergia osakaalu ja energiasäästu ning panustada rohemajandusse, innovatsiooni ja tõhusamatesse tehnoloogiatesse,” ütles keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.

Euroopa Liit tervikuna on samuti jõudsalt Kyoto eesmärkide poole liikunud. Võrreldes 1990. aastaga on liikmesriikides välisõhku kasvuhoonegaaside paiskamine vähenenud 15% ning saastamine on järjest vähenemas.

Suurimad kasvhoonegaaside heitkoguse õhkupaiskajad EL-s on Saksamaa ja Suurbritannia, kes kokku omavad kolmandikku kogu EL-i kasvuhoonegaaside heitkogusest, neile järgnevad Prantsusmaa ja Itaalia.

Ülevaates tugineti viimastele ehk 2010. aasta kasvuhoonegaaside heitkoguse inventuuride andmetele. Täismahus dokumendiga saab tutvuda siin.