Euroopa suurima säästva tehnoloogia idufirmade konkursi PowerUp! võitis Eesti idufirma Woola, kes pälvis 50 000-eurose peaauhinna ning aasta idufirma tiitli. Sel aastal ülekaalukalt naistest koosnenud žüriiga avaldas korraldaja EIT InnoEnergy toetust soolisele võrdõiguslikkusele muidu valdavalt meeste-keskses energiasektoris.

PowerUp! konkurss on Ida- ja Kesk-Euroopa piirkonna kaalukaim idufirmade võistlus, mida Euroopa suurim säästva energia valdkonda toetav mõjufond EIT InnoEnergy korraldas juba kuuendat korda. Üle 360 programmi kandideerinud idufirma seast pääses riiklikest eelvoorudest lõppvõistlusele 14 iduettevõtet erinevatest Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest.

Finaalvõistlus toimus 25. juunil üle veebi. Eestit esindas lõppvõistlusel lambavillast pakkematerjali tootev idufirma Woola, kes pärjati aasta parima idufirma tiitliga. Konkursi võitjana pälvib Woola lisaks 50 000-eurosele auhinnarahale ligipääsu EIT InnoEnergy ulatuslikule koostöövõrgustikule ning rahalistele investeeringutele.

Woola ühe asutaja Anna-Liisa Palatu sõnul tuli võit suure üllatusena. „Konkurents oli tugev ning lisaks meile oli finaalis mitmeid suure potentsiaaliga ärisid. Võit teeb väga õnnelikuks ja auhinnarahast on palju abi, kuna oleme hetkel kaasamas investeeringut, mille suuname oma tootmise alustamisse. EIT InnoEnergy korraldatud PowerUp! võistlusel osalemine aitab kindlasti tugevalt kaasa meie ettevõtte arengule,“ rõõmustas Palatu.

Woola toode on keskkonnasõbralik lambavillast valmistatud asendus mullikilele, milleks kasutatakse ära rikkalikku looduslikku ressurssi, mis muidu satuks prügimäele. Ainuüksi Eestis visatakse igal aastal ära 153 tonni lambavilla. Toode on põrutuskindel, kuumuskindel ja kodus komposteeritav.

Eestisse on mainekas konkurss jõudnud teadus- ja ärilinnaku Tehnopol eestvedamisel. Tehnopoli projektijuhi Heleri Holmi sõnul avardab InnoEnergy Eesti idufirmade võimalusi maailmas läbi lüüa: „Juba 10 aastat on Tehnopol aidanud kaasa rohetehnoloogia ettevõtete tekkele ja kasvule Eestis. InnoEnergy esindamine ja PowerUp! konkursi toomine siia on selle juures märgilise tähtsusega, kuna tegu on ühe suurema rohevaldkonna toetajaga Euroopas.“

„Oleme väga uhked oma roheiduettevõtete üle, kellesse InnoEnergy on investeerinud. Woola toode on säästlik, lihtne ja geniaalne. Usun, et me kõik oleme nõutult vaadanud pakkide kaitseks kasutatavat plastiku hulka. Nüüd on alternatiiv sellele olemas ja ootame pikisilmi Woola loodud lambavillast pakkematerjali massilist kasutamist,“ lisas Holm.

Eestlastele polnud see esimene kord mainekalt võistluselt peaauhind koju tuua. 2015. aastal pälvis uudse ujuva elektrijaama ideega esikoha idufirma Lainergy. 2016. aastal krooniti konkursi võitjaks Polarsol Global, mis tegeleb ainulaadsete taastuvenergia kütte- ja jahutussüsteemidega. 2018. aasta võitja oli Eestis tegutsev idufirma Zubax Robotics, kes on välja töötanud tehnoloogia, mis võimaldab oluliselt tõsta kosmosetööstuse energiatõhusust. 2019. aastal pärjati puhta õhu eriauhinnaga Eesti ettevõte Roofit.Solar, kelle päikesepaneelides on tavaline katusekattematerjal ühendatud päikesest elektri tootmisega.

PowerUp! konkursi teine koht ja 10 000-eurone auhind läks seekord Leedu firmale Viezo, kes töötab välja uut tüüpi materjale, mis võivad vibratsioonist energiat toota ja seda akude asemel kasutada. Kolmas koht ja 5000-eurone auhind läks Tšehhi firmale Pocket Virtuality, kes arendab liit- ja virtuaalreaalsuse tehnoloogiat, mis on spetsialiseerunud kaugsuhtlusele reaalajas.

InnoEnergy on pühendunud soolise võrdõiguslikkuse edendamisele suhteliselt meeste-keskses energiasektoris, mistõttu oli žürii sel aastal kokku pandud nii, et suurem osa liikmetest olid naised. Žüriisse kuulusid Ukraina suurima energiafirma ja selle aasta lõppvõistluse kuldsponsori DTEK innovatsioonijuht Oksana Prykhodko, Experior Venture Fundi juhtiv partner ja asutaja Marzena Bielecka, InnoEnergy transpordi ja liikuvuse juht Jennifer Dungs, InnoEnergy Kesk-Euroopa tegevjuht Jakub Miler ning linnatehnoloogia agentuuri Urban Impact kaasasutaja Dominik Zalewski.

„Ehkki paljud turunduskanalid ja allikad võivad väikeste ettevõtete jaoks täna kaduda, oleme Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi toetusel siin, et jätkata innovaatiliste ettevõtjate toetamist rahastuse, oskusteabe ja väärtuslike partnersuhetega, et aidata ettevõtetel viia oma tooted ja teenused järgmisele tasemele,” ütles EIT InnoEnergy Kesk-Euroopa tegevjuht Jakub Miler.

PowerUp! võistlus on lisaks energiaettevõtetele avatud ka lahendustele, mille keskmes on liikuvus, puhta õhu tehnoloogiad, soojus, rohe- ja nutitehnoloogiad.