Tartu Regiooni Energiaagentuuri koordineerimisel alustatab kuus rahvusvahelist projekti, mis keskenduvad biomassi kui taastuvkütuse kasutuselevõtu edendamisele Lõuna-Eestis, teatas Tartu linnavalitsus.

Alustavate projektide tegevuste ring on lai, alates kogemuste vahetusest kuni bioenergia planeerija käsiraamatu ja energiaobjektide tasuvusanalüüside koostamiseni. Igas projektis osalevad partnerid kuni kuuest riigist.

Projektidesse kaasatakse kohalikke omavalitusi, spetsialiste, valdkonna arenguid mõjutavaid organisatsioone, huvitatuid isikuid ja arvamusliidreid ning tõhustatakse koostööd erinevate osapoolte vahel. Eestist osalevad algatustes Eesti Maaülikool, Tartu linn, Tallinna Tehnikaülikool, SA Põlvamaa Arenduskeskus ja MTÜ Piiriäärne Energiaarendus.

Kuus ambitsioonikat projekti

„The bioenergy system planners handbook“ (BISYPLAN). Selle alamprojekti tegevuseks on koostöös kuue riigi partneritega koostada bioenergia kasutamise ja planeerimise käsiraamat. Käsiraamat on mõeldud kõigile neile, kel vaja planeerida või juhtida energiamajandust (või -objekti). Eestist osaleb projektis Tallinna Tehnikaülikooli Soojustehnika instituut.

„Biogas and Network“ (BaN) tegevuseks on moodustada biogaasiga tegelevate organisatsioonide võrgustik. Võrgustiku eesmärgiks on teabe- ja tehnoloogiasiire, biogaasi kasutamise strateegia koostamine ja biogaasi laialdasema kasutamise edendamine. Eestist osalevad selles projektis Tartu linn ja Eesti Maaülikooli tehnikainstituut.

„Evaluation of biomass resources for municipalities“ (EBIMUN) keskendub biomassi kasutamisele kütteks. Projekti eesmärk on aidata omavalitsustel mõtestada ja soovi korral koostada energiamajanduse kavad, koostada energiabilansid ning pakkuda uusi lahendusi energiamajanduse arendamiseks. Eestist osaleb selles projektis MTÜ Piiriäärne Energiaarendus.

„Regional BioEnergy Bussiness Developement“ (RBBD) suunab eesmärgi ressursside optimaalsemale kasutamisele ja kompetentsi tõusule sihtrühmades, milleks on biokütuste tootjad, energiasüsteemide paigaldajad, kaugküttesüsteemide operaatorid ja omanikud ning lõpptarbijad. Projekt keskendub energiaefektiivsusele, seda nii tootjate kui ka lõpptarbijate seadmetes. Lõuna-Eestist osaleb selles projektis MTÜ Piiriäärne Energiaarendus.

„Developement of local policies among local governments that encourage the use of biomass„ (POLY-BIOMASS) projekti eesmärk on kompetentsi tõstmine piirkonna energeetika strateegilisel planeerimisel ja võrgustiku loomine sooviga edendada biomassi laialdasemat kasutamist. Projektis osaleb Eestist SA Põlvamaa Arenduskeskus.

„Potential of integral use of the energetic crops analysis and its importance within biomass action plans„ (BIOREF) on energiataimede integreeritud kasutamisele suunatud projekt, kus osaleb Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituut. Projekti käigus uuritakse energiataimede laialdasemat kasutamist tööstuses ja jääkide kasutamist energiatootmisel. Tulemuseks on rohttaimede laialdasema kasutamise soodustamine tööstusliku ja energiamajandusliku toormena.

Tegu on INTRREG IVC suurprojekti BIOENAREA („Biomassienergia ja territoriaalse planeerimise piirkondlike strateegiate täiendamine“) alamprojektidega, mille eesmärgiks on läbi erinevate Euroopa piirkondade kogemuste ja teadmiste siirde suurendada partnerite võimekust ning täiustada piirkondlikke ja kohalikke poliitikaid, et edendada bioenergia laialdasemat teadlikku kasutamist. Projektide kogumahuks on ligi 230 tuhat eurot.

Tartu Regiooni Energiaagentuur tegutseb sõltumatu organisatsioonina energiamajanduse ja kliima valdkonnas, pakkudes konsultatsiooni ja nõustamisteenust ning projektijuhtimist Lõuna-Eesti omavalitsustele ja ettevõtetele ning organisatsioonidele.