UNESCO Maailmpärandi komitee otsustas Brasiilias toimunud kohtumisel eemaldada Galápagose saared ohustatud paikade nimekirjast, kuna Ecuadori valitsus on teinud saari ohustavate tegurite vältimiseks märkimisväärseid edusamme.

Charles Darwini evolutsiooniteooriat mõjutanud vulkaanilised Galápagose saarted võeti UNESCO Maailmapärandi nimistusse 1978. aastal. Ohustatud paikade hulka määrati need aga 2007. aastal, kui kasvava kohaliku elanikkonna, turismi, intensiivse kalastamise ning võõrliikide ilmumise tõttu sattusid ohtu saartel elutsevad unikaalsed linnu- ja loomakooslused.

Kolmapäeval Brasiilia pealinnas toimunud Maailmapärandi Komitee 21. kohtumisel jõuti enamushäältega otsusele, et Ecuadori valitsus on astunud looduskaitsemeetmete tugevdamiseks piisavaid samme ja saared pole enam ohus.

Rahvusvaheline Looduskaitseliit (IUCN) kritiseeris eilset otsust, öeldes, et „Galápagosel oleks veel palju vaja ära teha“. IUCNi Maailmapärandi Programmi juhi Tim Badmani sõnul nad küll tunnustavad Ecuadori valitsuse suuri jõupingutusi, kuid olukord Galápagosel on turismi, kalavarude ülepüügi ning võõrliikide invasiooni tõttu tegelikult jätkuvalt kriitiline. „Me vajame Ecuadori valitsuse jätkuvat pühendumist, et need probleemid järgnevate aastate jooksul lahendatud saaks,“ ütles Badman.

Esmakordselt osales UNESCO Maailmapärandi Komitee liikmena selle töös ka Eesti delegatsioon.