• “Segaduse külvist teadmiste korjeni” (24)
  21. jaanuar 2024
  Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

  “Aed on koht teadmiste korjeks. Koht, kus füüsiline töö muutub rituaaliks ja me astume dialoogi teiste liikidega. Siin on kunstnik ja disainer edasihoidlikud aednikud,” räägivad näituse autorid.

  Alates oktoobrist on Tallinna Botaanikaaia Meelte Aia kastid olnud pühendatud hääbumise, taasloome ja ebakorrapärasuse esteetikale. Osana Eesti Kunstiakadeemia loovuurimuslikust projektist “Kunstnikud ja disainerid looduse uurijate, mõtestajate ja partneritena tasaarengu kontektis” katsetasid Marta Konovalov ja Jane Remm, kuidas läbi aiapidamise ja looduses toimiva jälgimise ning minimaalse sekkumise nihutada tüüpilisi toimimisi viise ja otsida viise aias loodusega ühenduses olemiseks.

  Kunstnikud külvasid Meelte Aeda segadust jättes eksponeerituks taimede loomuliku hääbumise protsessi, uurides sealjuures, kuidas tavaliselt tarbetuna nähtu, näiteks umbrohi, saab olla kasulik ressurss. Kunsti- ja disainivahenditega protsesse jäädvustades ja väikeste sekkumiste kaudu nihkeid luues väärtustavad autorid looduslikku esteetikat, mis on tihti ebakorrapärane, läbipõimunud ja lagunev. Need dokumentatsioonid dialoogis visualiseeritud mõtteprotsessidega on eksponeeritud loovuurimuslikul näitusel botaanikaaia Palmimajas 14. märtsini 2024.

  Näituse kõrval on avatud seemnevahetuspunkt “Külvame segadust”. Seemnevahetusele oodatakse lillede ja maitsetaimede seemneid. Köögiviljade ja muude toidutaimede seemned pole vahetuspunkti oodatud.  Seemneid saab vahetada kogu näituse jooksul, selleks on Palmimaja aatriumis tähistatud laud, mille peal seisab pappkast, kuhu võib jätta ning kust võtta seemneid. Seemnepakid tuleb tähistada, mis taimega tegu on. Hea oleks lisada ka ladinakeelne liiginimi ja korjamise aeg.

   Näitusel toimub ka kaks töötuba "Hääbumise ilu: taimede mustrid tekstiilil ja jäljed paberil".

  21. jaanuaril kell 11.30-13.30 tutvustab Jane Remm taimede joonistamist kui meetodi süvenemiseks endasse, taimedesse ja inimestevahelistesse suhetesse. Registreerumine lingil.

  28. jaanuaril kell 13.00-15.00 õpetab Marta Konovalov kulunud kudumite nõelumist taimedelt värvi saanud lõngadega. Registreerumine lingil

  Lisaks toimub kaks ekspertseminari:

  4. veebruaril kell 12.00-16.00 tutvustab Tiia Morfin pärandseemnete kogumist ja külvamist.

  15. märtsil kell 11.30-14.30 räägib Marian Nummert edasihoidlikust aiandusest.

  Kõikidel üritustel osalemine botaanikaaia tavapiletiga.


ÜLES