• 150. kliimastreik võitles tuulega (15)
  21. jaanuar 2022
  Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

  14. jaanuari pärastlõuna oli Tallinnas tuuline. Külma palju polnudki, kuid tugev tuul sundis inimesi tänavatel ruttama. Tammsaare parki oli üles seatud 3 x 6 m telk. Minu sinna jõudes üritas tuul seda endaga kaasa viia. See üritus ei õnnestunud, kuna kliimastreigilised haarasid telgil jalgadest. Pean pattu üles tunnistama, nihutasin ka oma 100 kilose keha ühe telgijala aluse peale seisma. 

  Tuul pillutas laiali streikijate plakateid ja muud materiaalset vara. Pidevalt käidi papist plakateid lumehangedest tagasi toomas. Üritusele oli ette nähtud raamatute laenutamine huvilistele. Huvilisi polnud mitte üleliia palju, kuid ka raamatud laperdasid lõbusalt tuule käes.

  Kohal viibiv Andres Tarand tuletas meelde, kuidas pärast 1980. aastate noorterahutusi sellessamas pargid miilitsad noori kinni nabisid. Need, kes asusid pargi äärte pool, pääsesid putku, kuid kes keskel, nendel tuli anda nõukogude miilitsale vastust. Kliimastreikide vastu politsei huvi ei tunne. Suudavad streikijad ise oma üritustel korda hoida. Ja ka nõutavaist koroonapiiranguist kinni hoida.

  Küsisin ühelt aktivistilt, kes ennast Kaiaks nimetas (kliimastreikijate seas on kahtlaselt palju Kaia nimelisi), mida ta arvab seni toimunud kliimastreikide mõjust? Ta vastab, et: "Tegelikult oleks pidanud piisama juba esimesest kliimastreigist, kuid me jätkame nende streikidega kuni saavutame oma eesmärgi." Kiusan teda veel ühe küsimusega - nimelt praegu on käsil 150. kliimastreik, kuid kas on ka tulemas 1500. või 5000. kliimastreik. Kaial on ka selle peale vastus olemas - ta arvab, et ta lõpetab ise kliimastreikimise, kui on saanud 32. aastaseks, kuid siis jätkavad seda tegevust loodetavasti juba teised.

  Harvad möödakäijad tunnevad huvi kliimastreikijate jagatavate kleepekate vastu. Paraku ei luba tugev tuul luua aruteluringi, mille jaoks ometigi täna välja tuldi. Õnneks on kliimamuutuste kohta käiv õpetus endale koha leidnud märksa tubasemates tegevustes. Näiteks viidi kliimamuutuste (ärme räägime kliimasoojenemisest, see sõna on inimeste jaoks petlikult rahustava iseloomuga) Narvas Soldina gümnaasiumis, kus kohalikele noortele pakutav väga elavat vastukaja leidis.

  Kuid juba täna 21. jaanuaril on Tallinnas ja Tartus kliimastreik. Ilmaennustus pakub jällegi tuulist ilma koos lumesajuga.

  Tallinnas: Tammsaare Pargis Kell 14.00–15.00

  Tartus: Küüni tänava ja Raekoja platsi nurgal Kell 14.00–16.00

  Tulge läbi ja streigime koos!

  Toimub ka digistreik, milles osalemiseks: tee endast koos temaatilise plakatiga pilt. Postita see sotsiaalmeediasse (märgi pildile ka @fff_estonia) või saada meiliaadressile info@fridaysforfuture.ee FFF Eesti sotsiaalmeedia töörühm kogub terve nädala jooksul postitatud pildid kokku ning loob neist ühise kollaaži.  Nii oleme ühise eesmärgi nimel koos, kuigi füüsiliselt üksteisest kaugel!


ÜLES