Mis põhjustab nurmenukkude kadumist niidualadelt? Ainumas ja õige vastus on - üleniitmine. Kevadise taimena suudab nurmenukk oma õied püsti ajada maikuuks, kui muu rohurinne veel madal, pakkudes silmailu nii noorele kui vanale. Paraku on inimestel saanud haiguslikuks vajaduseks hakata miitma koheselt kui muru kasvama hakkab, purustades oma tegevusega ka nurmenuku haprad õied.
Et teadvustada nurmenuku, kui indikaatorliigi seisukorra halvenemist, võeti ette nurmenukkude kaardistamise projekt, mis juba kolmandat hooaega üha edukamalt rahvast hõlmab.
Miks kutsuti ellu nurmenukkude otsimise projekt? Selleks, et ühiselt koguda andmeid nurmenukkude kasvukohtade ja arvukuse kohta. Teisalt tekib nurmenukke otsival inimesel ka isiklikum suhe selle taimega ja tekib eeldus, et nurmenukke ei niideta enam kergekäeliselt ära. Kodanikuteaduse kampaania "Eesti otsib nurmenukke" toimub meil teist aastat, sel aastal on algatus levinud aga üle Euroopa. Võimalus võistelda naabermaadega annab hoogu meie nurmenukuleidjatele.
Kuidas leida nurmenukku. Kõigepealt mine kodulehele "Eesti otsib nurmenukke" ja tee asi endale selgeks. Siis, kui õue satute, vaadake teraselt ringi, ega kuskil mõnda nurmenukku kasvamas pole. Nurmenuku leidmise kirjeldamisel on abiks GPS- koordinaate määrata võimaldav seade ja pildistamist võimaldav seade. Tänapäevases nutifonis on need lahendused ilusti olemas. Nurmenukk fikseeritud, siis saab nurmenukuvaatluse kirja panna. Auhindu ei pakuta, kuid hea tuju loob teadmine, et oled kaasa löönud kodanikuteadusprojektis.
Seejärel võid vaadata, kuskohas Euroopas veel nurmenukke kasvamas on. Eesti nurmenukuleidjad tutvustasid oma tegevust sel nädalal Tallinna Botaanikaaias.
Kohal viibis ka Bioneer. Vaata, kas meie kaamera ette jäi nurmenukke.