Baltikumi suurimal ärifestivalil sTARTUp Day toimunud iduettevõtete sTARTUp Pitching 2023 võistluse finalistidest võitis Swedbanki auhinna 10 000 eurot biotehnoloogia iduettevõte Gearbox Biosciences.
- Ettevõtlus
- 21. märts 2023
- Foto: Pixabay
Gearbox Biosciences on kaks aastat tagasi Tartu Ülikooli teadlaste Arvi Jõersi ning Villu ja Marje Kasari poolt asutatud ettevõte, mis arendab tööstuslikke rakuvabrikuid, mille abil toota ilma antibiootikumideta näiteks ravimi-, keemia- või toiduainetööstuse tootmisprotsessides kasutatavaid ensüüme. Kuigi ettevõte tutvustab oma toodet avalikult alles mõne kuu pärast, kui tehnoloogia patenditaotlus on heaks kiidetud, siis on ettevõttel juba täna kaks klienti, kes kasutavad uue tehnoloogia võimalusi toiduainete ja keemiatoodete valmistamisel.
„Usume, et Gearbox Biosciences meeskonna välja arendatud tehnoloogia edukas skaleerimine oleks globaalse mõjuga, võimaldades loobuda täna sarnaste ensüümide tootmises kasutatavatest antibiootikumidest ja muutes sellega biotehnoloogilised lahendused jätkusuutlikumaks,“ ütles Swedbanki iduettevõtete valdkonnajuht Triin Preem. „Loodame, et meie auhind toetab Tartus tehtavat teadustööd ja aitab valmistuda suuremateks rahakaasamise voorudeks, et teadustöö õnnestuks edukaks äriks pöörata.“
Arvi Jõersi sõnul on tema juhitava ettevõtte missioon elimineerida antibiootikumide kasutamine tööstuslikus biotehnoloogias. „Antibiootikumide kasutamine väljaspool meditsiini loob kahjuks eeldused antibiootikumiresistentsete bakterite levikuks ja on tootmisettevõtetele kulukas,“ selgitas Jõers. „Kui meie tehnoloogia turul läbi lööb, siis kaob tööstusprotsessides antibiootikumide kasutamise vajadus ja sellega ka ülalmainitud negatiivsed mõjud, mis pikemas perspektiivis võimaldab palju keskkonnasõbralikumal biotehnoloogial konkureerida traditsioonilise naftakeemial põhineva keemiatööstusega.“
Jõersi sõnul kasutab ettevõte Swedbanki auhinnaraha investeeringute kaasamise ettevalmistamiseks, toote turuletoomiseks ja müügitegevuseks. Soovime viia oma tehnoloogiat erinevate klientideni, et näidata selle sobivust mitmekülgsete omadustega valkude tootmises. Loodame, et järgmise sTARTUp Day ajal, testitakse meie baktereid juba mõne ettevõtte piloottootmises.“
sTARTUp Pitching 2023 võistlusele kuhu oodati osalema kõiki iduettevõtted, kellel on valminud esmane prototüüp registreerus tänavu 271 ettevõtet. Neljakümnele eelvooru edukalt läbinud iduettevõttele avanes võimalus tutvustada ettevõtet investoritele, partneritele ja klientidele.
Tänavu seitsmendat korda toimunud Baltikumi suurimal ärifestivalil sTARTUp Day astus üles ligi 200 esinejat ja võõrustas kolme päeva jooksul rohkem kui 3500 idumajanduse huvilist.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta