Globaalne kliima soojenemine põhjustab lisaks jääliustike sulamisele ka vulkaanilise aktiivsuse tõusu. Keskkonnaportaalid www.treehugger.com ja environment.newscientist.com  tutvustasid hiljuti Carolina Pagli (Universtity of Leeds) ja Freysteinn Sigmundssoni (University of Iceland) poolt läbi viidud uuringut. 

Vatnajökulli jääliustik on Islandi ja ka kogu Euroopa suurim. Teadlased avastasid seda uurides, et tavapärasest kiirem jää sulamine, suurendab magma liikumise võimalust. Hetkel sulab jää Vatnajökulli liustikul kiirusega 5km3 aastas. Tänu sellele on surve liustikualusele maale tublisti vähenenud. Viimase 100 aasta jooksul on juurde tekkinud 1.4km3 lisamagmat. Alates 1890. aastast on ära sulanud 10% liustiku massist. Hetkel vabaneb maa liustiku alt kiirusega 25m aastas. Ka magma hulk on suurenenud 10% võrreldes üle-eelmise sajandiga.

Teadlased loodavad, et kliimasoojenemisest tingitud vulkaanipurseteni on veel 100-200 aastat aega. Islandil on viimase saja aasta jooksul juba vulkaanipurskeid olnud – aastatel 1996 ja 1938. Kahe purske intervall oli 58 aastat. Teadlased hoiatavad, et kui kliimasoojenemisest tingitud vulkaanipursete aeg kätte jõuab, siis lüheneb pursete intervall piirkonnas keskmiselt 30 aasta peale.