Eelmisel laupäeval alanud Haanjamaa suitsusauna nädal jätkub täna lihasuitsutamise meistriklassi, reedese saunafilmide öö ning laupäevase suitsusaunapäevaga.

Paljudes paikades kadunud suitsusaunatraditsioon on Vanal Võrumaal, sealhulgas Haanja kandis endiselt väga elujõuline.

Suitsusaun kui vanim säilinud saunatüüp on oma tavade, tarkuste ning tervistava mõjuga inimeste igapäevaelu oluliseks osaks ka täna. Neid tõekspidamisi antakse edasi põlvest põlve.

Lisaks rituaalidele peab täpselt teadma, kuidas sauna kütta, et sinna ei jääks vingu ega suitsu ja leil ei kõrvetaks. Laupäeval sai suitsusauna mõnu Haanjamaal tunda ligi 50 külalist, suitsusaunapäeva üritustel osales kokku üle 120 külalise.

Liha suitsutamise meistriklass ja saunafilmid

Täna toimub Haanjas Mooska talus juba neljas suitsusaunas liha suitsutamise meistriklass, mida viib läbi talu perenaine Eda Veeroja. Meistriklassi vastu oli huvi nii suur, et 17 kohta said täis vähem kui päevaga.

„Huvilisi on üle Eesti, sealhulgas nii muuseumitöötajaid, etnolooge kui ka talunikke, kes ise liha suitsutanud,“ kinnitas Eda Veeroja.

„Huvi on nii suur, et paljud soovijad peavad järgmist meistriklassi ootama, mis toimub juba sügisel,“lisas ta.

Homme õhtul kell 19 algab Haanja rahvamajas saunafilmide öö. Saab vaadata kolme filmi: Andres Maimiku 2004. aastal osaliselt Haanjamaal Kõivsaare saunas filmitud „Kurat tuleb sauna“, Eesti filmiklassikasse kuuluvat Arvo Kruusemendi 1978. aasta filmi „Naine kütab sauna“ ning mullu Soomes esilinastunud Joonas Berghälli ja Mika Hotakaiseneni ”Miesten vuoro“. Filmiõhtule on kõik oodatud oma suupistetega.

Tegevusi kõigile

Laupäeva hommikul kell 10 saavad külalised saunaperedega kokku Haanja rahvamajas, kus toimub tutvustus suitsusaunast kui omakultuuri hoidjast. Edasi liigutakse saunade juurde toimetama, seda kütma ja teisi töid-toimetusi tegema. Igal sannal uma lugu, uma tegu, uma tava ja uma mekk.

Kell 13 ootab Mooska talu pererahvas kõiki enda juurde suitsuliha mekkima, lõkkesuppi sööma ja laulma. Kell 15 algab pärimusmuusika kontsert Rogosi mõisas.

Siis minnakse peredesse laiali. Toimeka päeva südameks on aga saunamõnu. Puhtaks ja helgeks saab nii ihu kui hing!

23.-30. juulini toimuval Haanimaa suitsusauna nädalal avanevad külalistele Hartsmäe, Hurda, Kõivsaare, Mooska, Näki, Suhka, Meldre, Alasumäe ja Puspuri talu uksed.

Suitsusaunanädala korraldab koos saunaperedega Haanja Kultuurikoda. Toetavad Kultuuriministeeriumi Vana Võrumaa kultuuriprogramm, Eesti Kultuurkapital ja Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp.