Täna toimus Tallinnas Harku järvel esmakordselt koristuspäev spetsiaalsete kajakkidega, mis on valmistatud prügi kogumiseks veekogudelt ja rannikualadelt. Koristuspäevast võttis osa ka president Kersti Kaljulaid ning sellega anti avapauk Maailmakoristuse uuele ülemaailmsele projektile, mille käigus koristatakse erinevates riikides puhtamaks saastunud jõgesid, järvesid ja meresid.

Koristuspäeval osales 50-60 vabatahtlikku, kes kolme tunni jooksul tegid prügist puhtaks Harku järve ja selle veeäärsed alad. Kokku koguti üle poole tonni prügi. Enamik prügist moodustasid autorehvid, klaas- ja plasttaara ning muu olmeprügi. 

Let’s Do It World president Heidi Solba: “Veekogude reostus on kasvav keskkonnaprobleem maailmas. Paljudes riikides puudub täna endiselt prügikäitlussüsteem, mistõttu lükatakse prügi sageli kahetsusväärselt just jõkke, kust see jõuab merre. Reedel ellu kutsutava koristusaktsioonidega tõmmataksegi tähelepanu veekogude hoidmise vajadusele ning tuuakse kokku osapooli prügiprobleemile lahenduste leidmiseks.”

Koristusaktsioonid toimuvad kogu aasta vältel, mille tarvis saadab Eesti veespordivarustusetootja Tahe Outdoors erinevatesse maailma riikidesse 200 kajakki.

Harku järve koristuspäeval koguti üle poole tonni prügi

Harku järve koristusest võtsid osa ka Bioneer.ee toimetajad.

Harku järve ääres domineerisid kalastajate poolt jäetud plastist ussitopsid ja pudelid. Arvuliselt oli enim konisid, massi poolest olid ülekaalus klaasikillud ja autorehvid.  Kalastajate lemmikmark tundub olevat Viru Valge, selle joogi pudeleid leidsime kõige rohkem. Päris palju on ka autorehve. Autorehve kasutatakse ilmselt istumisalustena või nende peal seistakse jalgadega porisel maastikul. Need on järve äärde tassitud ilmselt kaugemalt.

Üldiselt tundub järve kallas ja roostik kaugemalt vaadates puhtana. Kui minna lähemale või tungida kaugemale roostikku, paistab prügi silma. Kindlasti annaks järvekalda puhtusele kaasa, kui ka kange alkoholi pudelid kuuluksid pandipakendi süsteemi. Sellisel juhul leiduks ikka keegi, kes taara kokkuostu viiks, enne kui see jõuab puruneda.

Järvekalda koristamisel osaleti nii vee poolt kajakkidel ja kalda pealt jalgsi. Jalgsipatrullina tegutsesid Tartu Loodusmaja õpetajad. Vee peal vabatahtlikud erinevatest organisatsioonidest eesotsas president Kersti Kaljulaiuga. 

Harku järve koristuspäeval koguti üle poole tonni prügi