Mükoloogiaühingu esitab üleskutse (väga vanade) õunapuude omanikele ja lõikajatele. Kui märkad sellist seent, ära seda hävita, vaid anna teada Eesti Mükoloogiaühingule!
- Elurikkus ja looduskaitse
- 10. detsember 2019
- Foto: krookusnarmik Nõmmel, leitud eelmisel nädalal/Sulev Järve
Krookusnarmik, Sarcodontia crocea (Schwein.) Kotl.
Viljakeha substraadile liibuv, algul safrankollane, hiljem värvub ookerpruuniks kuni roostepruuniks, tihedalt kaetud kuni 1,5 cm pikkuste narmastega. Seeneliha kuni 3 cm paksune, kollane, vahaja konsistentsiga.
Viljakehal on tugev magus puuviljalõhn. Kasvab saprotroofina vanade ja hooldamata õuna- või pirnipuude tüvedel või okstel, harva teistel lehtpuudel, põhjustades valgemädanikku. Eestist leitud kolm korda: Hiiu-, Saare- ja Tartumaalt; viimane leid 1991. Kuna kõik senised leiukohad (puud) on hävitatud, siis on arvatavalt tegemist Eestis väljasurnud (RE) liigiga.
Nii hindavad krookusnarmiku seisukorda mükoloogid.
Kuid eelmisel nädalal leidis Sulev Järve Nõmmelt krookusnarmiku kasvamas õunapuu tüvel. Ta julgustab kõiki vanade õunapuuaedade omanikke oma aedu üle vaatama "Põhjus eestiaegsete õunapuude ülevaatamiseks on täitsa olemas - tegin pildi "kadunud seenest" eelmisel nädalal Nõmmel." Võimalik on, et krookusnarmikut kasvab ka mujal Eestis, lihtsalt aiaomanikud ei tea sellest. Seega tasub üle vaadata oma eakamad õunapuud ja sellest teada anda.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta