Juba laupäeval, 20. augustil 2022 sünnib Põlvamaal Valgemetsas uus rahvatraditsioon HingamisLaulupidu, mis seob teadliku hingamise praktikad, pärimuskultuuri, muusika ja looduslähedase eluviisi. 

Ülevaate erinevatest hingamistehnikatest, millega inimesed saavad ise oma vaimset ja füüsilist tervist turgutada, annavad oma ala eksperdid Heiki Tomson, Tiia Lõoke, Merike Villard, Madis Meister, Piret Haamer, Katrin Kivi, Jüri Orgusaar ja Alar Tamming.
 
Inimesi ühendab Eesti taasiseseisvumise tähtpäeval iidsete puude ja looduse keskel hästi valitud kultuuriprogramm, vestlusring looduse väe ja rahvuspärimus teemal, õhtukontsert Hedvig Hansoniga ja lõkkeõhtu "Hingetuli". Esinevad armastatud Eesti muusikud Triinu Taul, Silver Sepp, Karolin Kõrre, Kauksi Ülle & Baba ja Ka ja Hedvig Hanson, pärimustantse veavad Maarja ja Siim Sarv, oma mõtteid jagavad Indrek Vainu, Irje Karjus ja Pille Lill. 

 HingamisLaulupidu ehk BreathSoul Festival paneb aluse uuele traditsioonile luues kõigile soovijatele võimalused teadliku hingamise õppimiseks. “Me peaksime eelkõige rääkima teadlikust sissehingamisest, välja voolab õhk ise. Esimese hingetõmbega siseneb meie kehasse hing ja viimasega lahkub. Hingamine on teadus, mille valdamine annab inimesele tasuta väga suured eneseabi võimalused” kommenteerib laiahaardeline ettevõtja ja Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa, kes algatust igati toetab. 
 
Teadliku Hingamise Instituudi looja ja HingamisLaulupeo ideoloogiline juht Heiki Tomson, kes 10 aastat tagasi, kui oli ettevõtluses läbi põlenud, avastas taastumiseks hingamispraktikad: “Teadlik hingamine on muutnud minu elu õnnelikumaks - magan paremini, olen tervem ja rõõmsam, tulen toime hirmude, ärevuse ja teiste emotsioonidega, olen tulemuslikum ja tasakaalus. Soovin, et kõik inimesed saaksid võimaluse hingamispraktikate tulemuslikkust katsetada, sest tegemist on eluliselt olulise oskusega, millega tegelemine ei nõua rahalisi ressursse.” 
 
Arvestades HingamisLaulupeo praktilist väärtust ühiskonna liitmisel ja rahva vaimse ja füüsilise tervise toetamisel, on plaan toetada Hingamislaulupidude korraldamist üle maailma erinevates riikides. Huvi hinnatakse peale esimese festivali toimumist ja siis võetakse ette juba konkreetsed sammud. Üks Skandinaavia juhtivaid hingamiseksperte Elisabeth Finocchiaro Norrast oli HingamisLaulupeo ideest ja kontseptsioonist kuuldes meeldivalt üllatunud: "See on tõesti suurepärane idee ja eriti nüüd, kui inimesed maailmas peavad taastama ühtsuse ja hingamiselundid, turgutama immuunsüsteemi ja vähendama ärevust! Osalen festivalil Eestis ja olen huvitatud HingamisLaulupeo korraldamisest 2023 aastal ka Norras!”
 
Ettevõtja ja psühholoog Alar Tamming usub, et “HingamisLaulupidu on üks võimalus piiluda neid seisundeid millest igapäevelus puudust tuntakse, kuid mis toidavad nii hinge, keha kui mõistust.”
 
Aja(kirjanik) ja koolitaja, HingamisLaulupeo päevajuht Katrin Aedma kutsub ülesse inimesi teadlikult oma tervisega tegelema: “Hingamine, liikumine, toitumine ja mõtlemine on nelik, millest sõltub meie elu kvaliteet. Teadliku valiku tegemiseks on vajalikud teadmised.”
 
Võimalusterohket enesearengumaastiku propageeriv Tiit Trofimov usub, et “Mida teadlikumalt inimesed hingavad, seda rohkem on nende südamed avatud, mida avatumad on südamed, seda vähem on vägivalda ja depressiooni meie ühiskonnas.”

Lisainfo HingamisFestivali esinejate ja programmi kohta: www.HingamisLaulupidu.ee